PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cukura diabēts un insulīna rezistence ir nozīmīgi priekšlaicīgas koronārās sirds slimības riska faktori sievietēm

Doctus
Kohorta pētījumā ar 28 024 sievietēm secināja, ka cukura diabēts un insulīna rezistence ir nozīmīgi riska faktori koronārās sirds slimības (KSS) attīstībā.

Pētījuma mērķis bija novērtēt sākotnējā riska profilu sievietēm ar tikko diagnosticētu KSS. Pētījumā iekļāva 28 024 sievietes pēc 45 gadu vecuma bez zināmas sirds un asinsvadu slimības; mediānais novērošanas laiks bija 21,4 gadi. Pētījumā tika analizēti vairāk nekā 50 klīniskie, lipīdu, iekaisuma un metabolie riska faktori un biomarķieri.  KSS simptomu sākums tika vērtēts četrās vecuma grupās (<55, 55 – 64, 65 – 74 un >=75 gadi) un saistībā ar riska faktoriem.  

No klīniskajiem faktoriem cukura diabētam bija visaugstākā draudu attiecība uz KSS attīstību ikvienā no vecuma grupām: HR=10,71 (95 % TI [5,57 – 20,60] sievietēm jaunākām par 55 gadiem; HR=3,47 (95 % TI [2,47 – 4,87]) pēc 75 gadu vecuma. Vēl riska faktori, kas ir saistīti ar KSS attīstību sievietēm jaunākām par 55 gadiem ir metabolais sindroms (HR=6,09; 95 % TI [3.60 – 10,29]), hipertensija (HR=4,58; 95 % TI [2,76 – 7,6]), aptaukošanās (HR=4,33; 95 % TI [2,31 – 8,11]) un smēķēšana (HR=3,92; 95 % TI [2,32 – 6,63]). Miokarda infarkts vecākiem pirms 60 gadu vecuma bija saistīts ar 1,5 – 2 reizes augstāku KSS risku dalībniecēm līdz 75 gadu vecumam. No apmēram 50 pētītajiem biomarķieriem, lipoproteīnu  insulīna rezistencei bija visaugstākais HR=6,4 (95 % TI [3,14 – 13,06]) KSS attīstībai sievietēm jaunākām par 55 gadiem. Salīdzinājumam vājāka saistība tika novērota starp KSS un zema blīvuma holesterīnu (HR=1,38; 95 % TI [1,10 – 1,74]), apolipoproteīnu B (HR=1,89; 95 % TI [1,52 – 2,35]), triglicerīdiem (HR=2,14; 95 % TI [1,72 – 3,67]) un iekaisuma biomarķieriem (1,2 – 1, 8 reizes) sievietēm jaunākām par 55 gadiem.

Dažiem biomarķieriem bija līdzīgas KSS vecuma saistības (piemēram, fiziska neaktivitāte, lipoproteīni [a], kopējās augsta blīvuma lipoproteīnu daļiņas), savukārt dažiem nebija nekādas saistības ar KSS rašanos jebkurā vecumā. Lielākajai daļai riska faktoru un biomarķieru bija saistības, kas vājinājās, pieaugot vecumam.

Šajā kohorta pētījumā cukura diabēts un rezistence pret insulīnu papildus hipertensijai, aptaukošanās un smēķēšanai izrādījās visspēcīgākie priekšlaicīgas KSS rašanās riska faktori. Lielākajai daļai riska faktoru relatīvie rādītāji samazinājās ar gadiem.

AVOTS: Dugani SB, Moorthy MV, Li Ch, et al.  Association of Lipid, Inflammatory, and Metabolic Biomarkers With Age at Onset for Incident Coronary Heart Disease in Women. JAMA Cardiol. Published online January 20, 2021

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Atvērta pieteikšanās starptautiskā konferenču maratonā – Zinātnes nedēļā

Šodien, 8. martā, RSU atvērusi pieteikšanos Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas norisināsies no 22. līdz 26. martam tiešsaistē. Zinātnes nedēļa ir piecu starptautisku konferenču maratons ar vairāk nekā 1300 prezentācijām no 45 valstu zinātniekiem, aptverot pasaules tendences gan medicīnā un veselības aprūpē, gan sociālajās zinātnēs.

Rīgas Stradiņa universitāte