PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

E. coli izolātu antimikrobā rezistence sievietēm ar ambulatori ārstētām urīnceļu infekcijām 6 Eiropas valstīts, tai skaitā, Krievijā

Doctus
Ziemeļu dimensijas antibiotiku rezistences pētījumā (In the Northern Dimension Antibiotic Resistance Study – NoDARS) Somijā, Vācijā, Latvijā, Polijā, Krievija un Zviedrijā tika savākti urīna paraugi no ambulatori ārstētām sievietēm (18 – 65 gadi) ar nekomplicētu urīnceļu infekciju, lai novērtētu E. coli izolātu antimikrobās rezistences (AMR) līmeni.

Kopumā laika periodā 2015.gada oktobris – 2017.gada janvāris tika izdalīti 775 E.coli izolāti no 1280 urīna paraugiem. Tika veikta antimikrobiālās jutības noteikšana un rezultāti tika interpretēti pēc Eiropas Antimikrobiālās jutības testēšanas komitejas (European Committee on Antimicrobial Susceptibility – EUCAST) kritērijiem.

Kopējie AMR rādītāji biežāk lietotajām antibiotikām nitrofurantoīnam, fosfomicīnam un amdinocilīnam (izņemot Vāciju, jo trūka rezultātu) bija attiecīgi 1,2 %, 1,3 % un 4,1 %. Visaugstākie AMR rādītāji tika noteikti ampicilīnam (39,6 %), trimeoprīmam (23,8 %), trimetoprīmam/ sulfametoksazolam (22,4 %), amoksicilīnam/ klavulānskābei (16,7 %) un ciprofloksacīnam (15,1 %), šie rādītāji ievērojami atšķīrās starp valstīm. Paplašinātā spectra β laktamāzes produkcija bija 8,7 %. Neviens no izolātiem neuzrādīja rezistenci uz meropenēmu.

Pētnieki secina, ka lielākajā daļā gadījumu tika atklāti zemi AMR rādītāji pret pirmās līnijas antibiotikām, kas tiek rekomendētas urīnceļu infekciju ārstēšanai. Rezultāti atbalsta Eiropas urologu asociācijas vadlīnijās noteikto, ka terapijai nekomplicētu urīnceļu infekciju gadījumos jāizmanto nitrofurantoīns, fosfomicīns un amdinocilīns.

Galvenās atziņas:

  • Rezistence E.coli izolātiem uznitrofurantoīnu, fosfomicīnu un amdinocilīnu ir zem 10 %.
  • Pirmās izvēles terapija nevienmēr ir pieejama.
  • Trimetoprīms un trimetoprīms/ sulfametoksazols ir pirmās izvēles terapija neskatoties uz augsto rezistenci.
  • Furazidīna pieejamība bez receptes varētu izskaidrot augstos rezistences rādītājus pret nitrofurantīnu.
  • Pacientēm Krievijā bija augstāks rezistentu E.coli risks.

AVOTS: Ny S, Edquist P, Dumpis U, et al. Antimicrobial resistance of Escherichia coliisolates from outpatient urinary tract infections in women in six European countries including Russia. Journal of Global Antimicrobial Resistance, Volume 17, June 2019, Pages 25-34

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus