PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Garā Covid simptomi var parādīties vairākus mēnešus pēc inficēšanās

Doctus
Garā Covid simptomi var parādīties vairākus mēnešus pēc inficēšanās
Freepik.com
Garais Covid var saglabāties vismaz gadu pēc akūtās slimības fāzes vai parādīties vairākus mēnešus vēlāk, secināts līdz šim visaptverošākajā pārskatu par simptomu attīstību gada laikā.

Lai veicinātu izpratni par stāvokli pēc Covid-19 un sniegtu niansētāku aprakstu par simptomu progresēšanu, izzušanu, rašanos un atkārtotu parādīšanos pēc SARS-CoV-2 infekcijas vai Covid-19 līdzīgas slimības, analītiķi pārbaudīja datus no Inovatīvā atbalsta pacientiem ar SARS-CoV-2 infekciju reģistra (INSPIRE), šis bija perspektīvs daudzcentru kohortas pētījums. Šajā ziņojumā ir iekļauta datu analīze par pašu ziņotajiem simptomiem, kas savākti no 1296 pieaugušajiem ar Covid-19 līdzīgu slimību, kuriem reģistrācijas laikā tika veikta SARS-CoV-2 pārbaude, izmantojot polimerāzes ķēdes reakciju vai antigēna testu, un par kuriem tika ziņots. Simptomi tika novērtēti ar 3 mēnešu intervālu 12 mēnešus. Jebkuru simptomu izplatība ievērojami samazinājās no sākotnējā stāvokļa līdz 3 mēnešu novērošanai, no 98,4 % līdz 48,2 % personām, kurām bija pozitīvi SARS-CoV-2 testa rezultāti (Covid testa pozitīvi dalībnieki), un no 88,2 % līdz 36,6 % personām, kuras saņēmušas negatīvus SARS-CoV-2 testa rezultātus (Covid testa negatīvi dalībnieki). Pastāvīgi simptomi samazinājās līdz 12 mēnešiem; 12 mēnešos atšķirības starp grupām netika novērotas (izplatība starp Covid testu pozitīviem un Covid testa negatīviem dalībniekiem, attiecīgi 18,3 % un 16,1 %; p>0,05). Abas grupas ziņoja par simptomiem, kas parādījās vai atkal parādījās 6, 9 un 12 mēnešu laikā. Tādējādi šie simptomi nav unikāli Covid-19 vai pēc Covid stāvokļiem. Apziņa, ka simptomi var saglabāties līdz pat 12 mēnešiem un ka daudzi simptomi var parādīties vai atkal parādīties gada laikā pēc Covid līdzīgas slimības, var palīdzēt veselības aprūpes sniedzējiem izprast klīniskās pazīmes un simptomus, kas saistīti ar pēc Covid līdzīgiem stāvokļiem.

AVOTS: Montoy JCC, Ford J, Yu H, et al. Prevalence of Symptoms ≤12 Months After Acute Illness, by COVID-19 Testing Status Among Adults — United States, December 2020–March 2023. MMWR. Morbidity and Mortality Weekly Report, 2023; 72 (32): 859