PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gestācijas rinīts

Doctus
Gestācijas rinīts
Freepik.com
Alerģiskas blakusslimības, piemēram, astma un rinīts, ir izplatītas grūtniecēm. 19. franciski runājošā alergoloģijas kongresa laikā Dario Ebode, MD, otolaringologs un kakla un sejas ķirurgs Hôpital de la Conception Marseļā, Francijā, aprakstīja gestācijas rinītu un sīki izklāstīja tā pārvaldību.

Rinīta izplatība grūtniecības laikā svārstās no 18 % līdz 30 %, neatkarīgi no tā, vai tas ir jau esošs (piemēram, alerģisks vai infekciozs) vai nesen diagnosticēts. Apmēram puse no iepriekš esoša rinīta gadījumiem grūtniecības laikā pasliktinās, izraisot gestācijas rinītu, kura izplatība ir aptuveni 22 %.

Gestācijas rinītu raksturo tas, ka tas parādās 2. vai 3. trimestrī, ilgums > 6 nedēļas, nav saistītu alerģisku simptomu un pilnīga spontāna izzušana 2 – 3 nedēļas pēc dzemdībām.

Ārsts piebilda, ka joprojām ir neskaidrības par gestācijas rinīta, "hormonālā rinīta", patofizioloģiju. Beta-estradiola un progesterona hormoni izraisa H1 histamīna receptoru palielināšanos uz epitēlija un endotēlija šūnām, kas veicina eozinofilu migrāciju vai degranulāciju.

Lai gan gestācijas rinīts ir labdabīgs, tā simptomi joprojām var būt apgrūtinoši un tos var atvieglot. Papildus uztura un higiēnas pasākumiem (deguna skalošana) un izvairīšanās no alergēniem, lokālā ārstēšana ietver deguna kortikosteroīdu lietošanu, iespējams, kombinācijā ar antihistamīna līdzekļiem un sistēmiskus antihistamīna līdzekļus. Attiecībā uz aerosoliem, kas apvieno kortikosteroīdus un antihistamīna līdzekļus, pirmo 10 grūtniecības nedēļu laikā ir atļauta mometazona furoāta un olopatadīna kombinācija, bet ne azelastīna hidrohlorīda un flutikazona propionāta kombinācija.

Visbeidzot, jāizvairās no perorāliem vazokonstriktoriem (kas ir atrodami daudzos bezrecepšu medikamentos), kā arī no triamcinolona acetonīda. Alergēnu imūnterapija nav pieļaujama, to jāatliek pēc dzemdībām.

AVOTS: Raffier N. Gestational Rhinitis: How Can We Manage It? Medscape - June 05, 2024.