PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Identificēti onihomikozes riska faktori pacientiem ar onihodistrofiju

Doctus
Identificēti onihomikozes riska faktori pacientiem ar onihodistrofiju
Freepik.com
Pacientiem ar onihodistrofiju, kuriem anamnēzē ir tinea pedis, hroniska nieru slimība, perifēro asinsvadu slimība vai 2. tipa cukura diabēts, ir palielināts onihikomikozes risks.

Pieaugošās pretsēnīšu rezistences dēļ ir svarīga precīza diagnoze, lai nodrošinātu atbilstošu ārstēšanu pacientiem ar onihodistrofiju. Lai identificētu faktorus, kas saistīti ar histopatoloģiski apstiprinātu onihomikozi pacientiem ar onihodistrofiju, retrospektīvā gadījumu kontroles pētījumā pētnieki novērtēja datus par 1256 pacientiem ar onihodistrofiju, kas novēroti Weill Cornell Medicine no 2013. gada janvāra līdz 2020. gada oktobrim. Lielākā daļa (67,9 %) pacientu bija jaunāki par 65 gadiem, 70,8 % bija sievietes un 70,8 % bija baltās rases pārstāvji. Kopumā 47 % pacientu bija onihomikoze.

Tinea pedis (OR=10,3; p<0,001), hroniska nieru slimība (OR=2,3; p=0,04), perifēro asinsvadu slimība (OR=2,1; p<0,01) un 2.tipa cukura diabēts (OR=1,6; p=0,03) bija saistīti ar statistiski ticamu onihomikozes riska pieaugumu. Vecums, ķermeņa masas indekss, rase, smēķēšanas status, imūnsupresija, ļaundabīgi audzēji anamnēzē un hiperhidroze nebija saistīti ar lielinātu onhimikozes risku.

Tinea pedis (OR=11,4; p<0,001) un perifēro artēriju slimība (OR=1,9; p=0,04) bija pozitīvi onihomikozes prognozētāji. Savukārt psoriāze anamnēzē (OR=0,4; p<0,001) un sievietes dzimums (OR=0,6; p<0,01) bija negatīvi onihomikozes prognozētāji.

Rezultāti "argumentē pret empīrisku ārstēšanu, jo vizuālā pārbaude un pacienta līmeņa faktori var droši nenorādīt uz onikohimikozi," raksta autori, "un tie var palīdzēt dermatologiem identificēt pacientus, kuriem ir lielāka onihikomikozes iespējamība, veicinot atbilstošu pārbaudi un pretsēnīšu pārvaldību."

AVOTS: Axler E, Katsiaunis A, Charla JN et al. Tinea Pedis, Peripheral Vascular Disease, and Male Gender are Associated with Higher Odds of Onychomycosis in a Retrospective Case-Control Study of 1257 Onychodystrophy Patients. Journal of the American Academy of Dermatology,May 14, 2024.