Kofeīns, iespējams, samazina sausās acs attīstības risku
Sākotnējie sausās acs simptomi, piemēram, graušanas sajūta, dedzināšana, skrāpēšanās rada tikai nepatīkamas sajūtas, bet, ja šie simptomi ir ilgstoši, tad tie var izraisīt redzes zudumu.
Pētījumā, kurā piedalījās 78 veseli pieaugušie, tika atklāts, ka asaru daudzums statistiski ticami palielinās pēc kofeīna lietošanas, īpaši tiem, kuriem bija polimorfisms adenosīna A2a receptora gēnā ADORA2A un aknu citohroma P450 enzīmā 1A2 (CYP1A2), kas attiecīgi ietekmē kofeīna metabolismu un atbildes reakciju.
Šis pētījums tika uzsākts, jo pētījuma autoriem kāds 58 gadus vecs kungs ar sausās acs sindromu teicis, ka viņa acīm kļūst labāk, ja viņš pēc pusdienām izdzer krūzīti kafijas.
Šī pētījuma rezultāti ir līdzīgi ar iepriekš veiktu pētījumu rezultātiem, ka kafijas lietotājiem risks, ka attīstīsies sausā acs, ir 13%, savukārt kafijas nelietotājiem šis risks ir 16,6%. Pētnieki arī secināja, ka kofeīns stimulē asaru producēšanu.
Šajā dubultnepāredzamajā, šķērsgriezuma pētījumā piedalījās 78 veseli brīvprātīgie (41 vīrietis un 37 sievietes; vidējais vecums 33,6 gadi), kuriem nebija sausa acs, acu alerģijas vai citas redzes saslimšanas, kas ietekmētu asaru producēšanu.
2 sesijās sadalītās pa 6 vai vairāk dienām, dalībnieki saņēma kapsulas, kas saturēja 5mg/kg – 7mg/kg kofeīna, vai placebo. Visas sesijas tika veiktas plkst.10 no rīta un pusdienlaikā, kad asaru producēšana parasti ir visstabilākā; visi dalībnieki pētījuma laikā nelietoja medikamentus un kofeīnu.
Rezultāti 45. minūtē uzrādīja, ka kofeīna lietošana statistiski nozīmīgi paaugstina asaru producēšanu, asaru daudzums palielinājās par 30%, salīdzinot ar placebo grupu.
Lai gan rezultāti ir pārliecinoši, ir nepieciešams veikt papildus pētījumus, lai noskaidrotu ieguvumus no kafijas lietošanas pacientiem ar sausās acs sindromu, it īpaši cilvēkiem pēc 50 gadu vecumu, kuriem ir liels risks, ka attīstīsies sausā acs. Asaru dziedzeru darbība pavājinās līdz ar vecumu, arī aritmiju izplatība un citi medicīniski stāvokļi varētu būt relatīva kontrindikācijas kofeīna terapijas uzsākšanai, turklāt jāatceras, ka kofeīna terapija var nebūt efektīva visiem pacientiem.
Pirmavots: Ophthalmology. Publicēts 15.februārī, 2012.gadā