PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Migrēna saistīta ar divreiz augstāku ”klusā” insulta risku

Doctus
Pieaugušajiem ar migrēnu ir paaugstināts išēmiska "klusā" (bez tipiskām insulta pazīmēm) smadzeņu infarkta risks, salīdzinot ar cilvēkiem bez migrēnas, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Stroke.

Migrēna ir neirovaskulāra smadzeņu slimība ar paaugstinātu "klusā" smadzeņu infarkta risku, kā arī riska faktors klīniskam insultam. Kamēr risks ir neliels, migrēnas pacientus ar vaskulāriem riska faktoriem vajadzētu ārstēt, lai samazinātu insulta riska faktorus, tai skaitā būtu jāiekļauj dzīvesveida izmaiņas (regulāras fiziskās aktivitātes, uzturā daudz augļu un dārzeņu).

Pētījumā tika iekļauti 546 vīrieši un sievietes, vidējais vecums bija 71 gads. Salīdzinot cilvēkus ar migrēnu, ar tiem, kuriem nebija bija migrēna, secināja, ka cilvēkiem ar migrēnu ir divas reizes lielākas izredzes, ka attīstīsies subklīnisks smadzeņu infarkts (OR=2,1; 95% TI [1,0 - 4,2]).

Saistība starp migrēnu un "kluso" smadzeņu infarktu ir neatkarīgs riska faktors, saistība saglabājas arī pēc samērošanas ar sociāldemogrāfiskiem un kardiovaskulāriem faktoriem. Vēl ciešāka šī saistība bija pacientiem ar migrēnu bez auras (OR=2,6; 95% TI[1,3 - 5,5]).

Hipertensiju - insulta riska faktoru - biežāk novēroja pacientiem ar migrēnu, bet šī saistība starp migrēnu un "kluso" smadzeņu infarktu tika novērota arī pētījuma dalībniekiem ar normālu asinsspiedienu.

Pētnieki secina, ka migrēna var būt subklīniska smadzeņu infarkta riska faktors, tomēr viņi norāda, ka ir nepieciešami papildus lielāki perspektīvi pētījumi, lai apstiprinātu šo saistību. 

Pirmavots: Monteith T, Gardener H, Rundek T, et al. Migraine, White Matter Hyperintensities, and Subclinical Brain Infarction in a Diverse Community. Stroke, 2014.