PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar migrēnu biežāk novēro arī sausās acs sindromu

Doctus
Pacientiem ar migrēnu ir par vismaz 20 % lielāka iespējamība, ka būs sausās acs sindroms, nekā pacientiem bez migrēnas galvassāpēm, secināts populācijā balstītā gadījuma kontroles pētījumā.

Iepriekš veiktu pētījumu rezultāti par sausās acs sindroma un migrēnas saistību nav viennozīmīgi. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistības ciešumu starp sausās acs sindromu un migrēnu.

Šis bija retrospektīvs gadījuma kontroles pētījums, kurā iekļāva 72 969 pacientus, kuri bija vecāki par 18 gadiem un kuri apmeklēja Ziemeļkarolīnas universitātes veselības centru laika periodā 2008.gada 1.maijs – 2018.gada 31.maijs. Pētījuma ekspozīcija bija migrēnas galvassāpju diagnoze. Galvenie iznākumi bija aprēķināta kopējā izredžu attiecība starp sausās acs sindromu un migrēnas galvassāpēm, kā arī stratificēta pēc dzimuma un vecuma grupām.

Pētījuma populācija bija 72 969 pacienti, no tiem 41 764 vīrieši (57,2 %) un 31 205 (42,8 %) sievietes. No šiem pacientiem 5352 (7,3 %) bija migrēnas galvassāpes un 9638 (13,2 %) bija sausās acs sindroms. Iespējamība, ka pacientam ar migrēnu būs sausās acs sindroms bija 1,72 (95 % TI [1,6 – 1,85]), salīdzinot ar pacientiem bez migrēnas.  Pēc samērošanas ar iespējamiem jaucējfaktoriem, sausās acs sindroma iespējamība pacientiem ar migrēnu bija par 1,42 (95 % TI [1,2 – 1,68]) augstāka nekā pacientiem bez migrēnas.

Pētnieki secina, ka pacientiem ar migrēnu biežāk novēro arī sausās acs sindromu, salīdzinot ar vispārējo populāciju. Šī pētījuma rezultāti neapstiprina kauzālu saikni starp migrēnu un sausas acs sindromu, bet norāda uz to, ka pacientiem ar migrēnu ir augstāks risks, ka būs arī sausās acs sindroms.

  

AVOTS: Ismail OM, Pole ZB, Bierly SL, et al. Association Between Dry Eye Disease and Migraine Headaches in a Large Population-Based Study. JAMA Ophthalmol. Published online March 7, 2019.