PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēcdzemdību depresija var saglabāties trīs gadus pēc dzemdībām

Doctus
Pētījumā ar gandrīz 5000 sieviešu atklāja, ka vienai no četrām sievietēm novēro augsta līmeņa depresīvus simptomus kādā brīdī trīs gadu periodā pēc dzemdībām. Pārējām sievietēm novēro zema līmeņa depresīvus simptomus trīs gadu periodā.

Amerikas Pediatrijas akadēmija iesaka pediatriem pārbaudīt mātes uz pēcdzemdību depresiju bērnu apskates vizītēs viena, divus, četrus un sešus mēnešus pēc dzemdībām. Pētnieki identificēja četras pēcdzemdību depresijas simptomu trajektorijas un faktorus, kas var palielināt sievietes risku uz pēcdzemdību depresiju. Secinājumi liecina, ka pēcdzemdību depresijas simptomu skrīninga pagarināšana vismaz divus gadus pēc dzemdībām var būt noderīga.

Pētījuma rezultāti uzrāda, ka  ar sešiem mēnešiem var nebūt pietiekami, lai pamanītu depresijas simptomus. Šie ilgtermiņa dati ir svarīgi, lai uzlabotu izpratni par mammas garīgo veselību, kas, kā mēs zinām, ir kritiska bērna labklājībai un attīstībai.

Pētnieki analizēja datus par gandrīz 5000 mātēm, kurām bērni dzima laika periodā 2008.- 2010.gads. Visas mātes novēroja 3 gadus pēc dzemdībām.

Pētnieki novērtēja sieviešu simptomus, izmantojot īsu piecu punktu depresijas skrīninga anketu, taču pētījumā klīniski netika diagnosticēta depresija. Sievietēm ar blakussaslimšanām, piemēram, garastāvokļa traucējumiem un / vai gestācijas diabētu, bija augstāks depresijas simptomu līmenis, kas saglabājās visā pētījuma periodā.

Pētnieki atzīmēja, ka pētījuma dalībnieces galvenokārt bija baltās sievietes. Turpmākajos pētījumos jāiekļauj daudzveidīgāka, plašāka populācija, lai sniegtu vispārīgākus datus par pēcdzemdību depresiju.

 

AVOTS: Putnick DL, Sundaram R, Bell EM, et al. Trajectories of Maternal Postpartum Depressive Symptoms. Pediatrics, 2020; e20200857

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus