PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Retāk novēro melanomas gadījumus cilvēkiem, kuri papildus lieto D vitamīnu

Doctus
Retāk novēro melanomas gadījumus cilvēkiem, kuri papildus lieto D vitamīnu
Freepik.com
Somijā veikts pētījums atklāja, ka mazāk melanomas gadījumu tika novēroti starp regulāriem D vitamīna piedevu lietotājiem, nekā tiem, kuri nelietoja papildus D vitamīnu. Pēc pieredzējušu dermatologu aplēsēm cilvēkiem, kuri regulāri lietoja D vitamīna piedevas, bija arī ievērojami mazāks citu ādas vēžu risks. Pētījumā piedalījās gandrīz 500 cilvēku ar paaugstinātu ādas vēža risku.

Ir pretrunīgi rezultāti par D vitamīna lomu ādas kanceroģenēzē. Tāpēc tika pētīts, vai perorālo D vitamīna piedevu lietošana ir saistīta ar fotonovecošanos, aktīnisko keratozi, pigmenta šūnu nevusu un ādas vēža attīstību. Šajā šķērsgriezuma pētījumā tika pārbaudīti 498 pieaugušie (vecumā no 21 līdz 79 gadiem, 253 vīrieši, 245 sievietes, 96 ar imūnsupresiju), kuriem bija jebkāda veida ādas vēža risks, un tika novērtēti iespējamie jaucējfaktori. Dalībnieki tika iedalīti trīs grupās, pamatojoties uz to, kā viņi paši ziņoja par D vitamīna papildus lietošanu: nelietoja, lietoja neregulāri vai regulāri lietoja D vitamīnu. 25-hidroksivitamīna-D3 līmenis serumā tika analizēts 260 dalībniekiem. 402 imūnkompetentiem dalībniekiem D vitamīna lietošana nebija saistīta ar fotonovecošanos, aktīnisko keratozi, nevus, bazālo un plakanšūnu karcinomu. Pētnieki secināja, ka dalībniekiem, kuri regulāri lietoja D vitamīnu retāk novēroja melanomu (32/ 177, 18,1 % pret 32/99, 32,3 %; p=0,021) vai jebkāda veida ādas vēzi (110/177, 62,1 % pret 74/99, 74,7 %, P = 0,027), salīdzinot ar tiem, kuri nelietoja D vitamīnu papildus. Loģistiskās regresijas analīzē melanomas izredžu attiecība bija 0,447 (p = 0,016, 95 % TI [0,231 – 0,862]) D vitamīna regulāru lietotāju grupā, salīdzinot ar tiem, kuri D vitamīnu nelietoja. Turklāt pētnieku aplēstā ādas vēža riska klase bija ievērojami zemāka D vitamīna lietotāju vidū. Seruma 25-hidroksivitamīns-D3 neuzrādīja izteiktas saistības ar ādu saistītiem parametriem. Rezultāti 96 indivīdiem ar imūnsupresiju bija līdzīgi, lai gan dalībnieku skaits bija neliels.

Pētnieki secināja, ka regulāra D vitamīna lietošana ir saistīta ar zemāku melanomas attīstības risku, salīdzinot ar tiem, kuri D vitamīnu nelietoja, tomēr cēloņsakarība ir neskaidra.

AVOTS: Kanasuo E, Siiskonen H, Haimakainen S, et al. Regular use of vitamin D supplement is associated with fewer melanoma cases compared to non-use: a cross-sectional study in 498 adult subjects at risk of skin cancers. Melanoma Research, 2022; Publish Ahead of Print