PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Saistība starp augļu un dārzeņu uzņemšanu un depresīviem simptomiem

Doctus
Saistība starp augļu un dārzeņu uzņemšanu un depresīviem simptomiem
Pixabay
Pētījuma mērķis bija izpētīt saistību starp augļu un dārzeņu uzņemšanu, dažādu augļu un dārzeņu veidu un dārzeņu daudzveidību ar depresijas simptomiem.

Pētījumā tika iekļauti vīrieši un sievietes (n = 4105) vecumā no 25 gadiem no Austrālijas diabēta, aptaukošanās un dzīvesveida pētījuma. Uztura uzņemšana tika novērtēta, izmantojot Pārtikas biežuma anketu, pētījumā sākumā, pēc 5 un 12 gadiem.  Depresijas simptomus novērtēja, izmantojot validētu 10 punktu Epidemioloģijas pētījumu centra īsās depresijas skalu pētījuma divpadsmit gados. Lai izpētītu saistību starp interesējošo iedarbību un depresijas simptomiem, tika izmantoti vairāki loģistikas regresijas modeļi, izmantojot izredžu attiecību (OR) un 95 % ticamības intervālus (CI) augļu un dārzeņu uzņemšanas un dārzeņu daudzveidības kvartilēs. Analīzes modeļi tika samēroti, ņemot vērā iespējamos jaucējfaktorus.

12 gadu laikā 425 (10,4 %) dalībniekiem tika konstatēti "jebkādi depresijas simptomi". Augļu un dārzeņu uzņemšana 12 gadu laikā bija apgriezti saistīta ar depresijas simptomiem. Pēc samērošanas augļu un dārzeņu uzņemšana 2. kvartīles dalībniekiem (Q2; mediāna 317 g / dienā) depresijas simptomu izredzes (OR=0,80; 95 % TI [0,69, 0,95]) bija par 20 % zemākas salīdzinājumā ar zemāko augļu un dārzeņu uzņemšanas uzņemšanas kvartīli (Q1; mediāna 223 g / dienā). Dzeltenie / oranžie / sarkanie un lapu zaļie dārzeņi bija galvenie dārzeņu veidi, kas bija saistīti ar zemāku depresijas simptomu izplatību. Augstāka dārzeņu daudzveidība (4–6 dažādi dārzeņi dienā) bija saistīta ar 24 – 42 % zemākām depresijas simptomu izredzēm, salīdzinot ar <3 dažādiem dārzeņiem dienā. Saistības saglabājās arī pēc turpmākas samērošanas.  

Pētnieki secināja, ka uzturs bagātināts ar augļiem un dārzeņiem, kas sastāv no dažādiem dārzeņiem, īpaši dzelteniem / oranžiem / sarkaniem un lapu zaļiem dārzeņiem, var palīdzēt mazināt depresijas simptomus. Šāda uztura veicināšana, īpaši vīriešiem un sievietēm ar zemu augļu un dārzeņu patēriņu, var būtiski ietekmēt sabiedrības veselību.

AVOTS: Radavelli-Bagatini S, Anokye R, Bondonno NP, et al. Association of habitual intake of fruits and vegetables with depressive symptoms: the AusDiab study. Eur J Nutr, 2021 Mar 29.