PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Savlaicīga kompresijas terapijas uzsākšana pēc dziļo vēnu trombozes var novērst komplikācijas

Doctus
Pacientiem ar dziļo vēnu trombozi (DVT) var ievērojami mazināt komplikāciju attīstību, savlaicīgi (24 stundu laikā) uzsākot adekvātu kompresijas terapiju.

Šis bija lielākais līdz šim veiktais pētījums par kompresijas terapijas efektivitāti DVT akūtajā fāzē. Pētījumā analizēja, vai nekavējoša kompresijas terapija var pasargāt no reziduālo vēnu oklūzijas un posttrombotiskā sindroma. Pētnieki perspektīvi analizēja informāciju par gandrīz 600 DVT pacientiem, kuri pirmo 24 stundu laikā saņēma kompresijas terapiju un salīdzināja šo pacientu datus ar pacientiem, kuriem kompresijas terapija tika uzsākta vēlāk. Kompresijas terapija bija papildus terapija pacientiem, kuri saņēma antikoagulantus.

Pacientiem, kuri nekavējoties saņēma arī kompresijas terapiju par 20 % retāk novēroja reziduālo vēnu oklūziju un par 8 % retāk – posttrombotisko sindromu, salīdzinot ar pacientiem, kuriem kompresijas terapija tika uzsākta vēlāk.

Kompresijas terapijas lietošana nebija saistīta ar nekādām blakusparādībām. Pacientiem ar trombiem kājas apakšējā daļā bija lielāki ieguvumi no kompresijas terapijas nekā pacientiem ar trombiem kājas augšējās daļās, šis atklājums ir līdzīgs iepriekš atklātajam.

Pacientus ar DVT parasti ārstē ar trombus šķīdinošiem medikamentiem un asins šķidrinātājiem, lai pasargātu no jaunu trombu veidošanās. Kompresijas terapija uzlabo asins plūsmu, samazinot vēnu diametru un asinis tiek sūknētas ar lielāku spēku, tādejādi palīdzot trombiem iztīrīties.

Pētnieki secina, ka kompresijas terapija DVT akūtajā fāzē palīdz izvairīties no komplikācijām: reziduālo vēnu oklūzijas un postrombotiskā sindroma.

AVOTS: Amin EE, Bistervels IM, Meijer K, et al. Residual vein occlusion in relation to immediate compression and postthrombotic syndrome in deep vein thrombosis. Blood, 2018.