PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Urīnceļu un citas infekcijas var veicināt insulta attīstību

Doctus
Vairākas infekciju slimības ir identificētas kā iespējamie insulta palaidējmehānismi, viss ciešākā saistība tika novērota starp urīnceļu infekciju un išēmisku insultu.

Pētījuma mērķis bija pārbaudīt saistību starp infekcijām  dažādās orgānu sistēmās dažādos laika periodos pirms akūta išēmiska, hemorāģiska insulta un subarahnoīdas hemorāģijas.

No Ņujorkas stacionāros bijušu pacientu datu bāzes tika iegūta informācija par hospitalizācijām insulta gadījumiem, kā arī par iepriekš bijušām infekciju slimībām (ādas, urīnceļu, abdominālām, elpošanas ceļu infekcijām un septicēmiju). Izmantojot loģistiskās regresijas metodi tika rēķinātas izredžu attiecības saistībām starp katru infekciju veidu un insultu.

Katrs no infekciju veidiem bija saistīts ar paaugstinātu akūta išēmiska insulta risku. Ciešākā saistība bija starp urīnceļu infekcijām un išēmisku insultu (OR=5,32; 95 % TI [3,69 – 7,68]) 7 dienu periodā. Saistība starp urīnceļu infekciju un hemorāģisku insultu bija mazāk cieša, bet arī statistiski ticama (OR=1,8; 95 % TI [1,04 – 3,11] 14 dienu periodā un OR=1,54; 95 % TI [1,23 – 1,94] 120 dienu periodā). Tikai elpceļu infekcijām bija saistība ar subarahnoīdu hemorāģiju (OR=3,67; 95 % TI [1,49 – 9,04] 14 dienu periodā un OR=1,95; 95 % TI [1,44 – 2,64] 120 dienu periodā).  

Pētnieki secina, ka visas pētītās infekciju slimības ir saistītas ar paaugstinātu akūta išēmiska insulta risku, visciešākā šī saistība ir starp urīnceļu infekciju un išēmisku insultu.

 

AVOTS: Sebastian S, Stein LK, Dhamoon MS. Infection as a Stroke Trigger. Stroke, 2019

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus