PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Uzliec tējkannu! Kā melnā tēja (un citas iecienītākās) var palīdzēt veselībai?

Doctus
Uzliec tējkannu! Kā melnā tēja (un citas iecienītākās) var palīdzēt veselībai?
Freepik.com
Ikdienas tējas tase var palīdzēt baudīt labāku veselību dzīves nogalē, taču, ja nelietojat tēju, ir arī citas lietas, kuras var pievienot uzturam, tādejādi uzlabojot veselību.

Galvenais ir flavonoīdi, kas ir dabiski sastopamas vielas, kas atrodamas daudzos izplatītos pārtikas produktos un dzērienos, piemēram, melnā un zaļā tēja, āboli, rieksti, citrusaugļi, ogas un citi.

Jau sen ir zināms, ka no to lietošanas uzturā ir daudz ieguvumu veselībai, taču jaunākais pētījums liecina, ka tie var būt pat labāki, nekā tika uzskatīts iepriekš.

Sirds fonds atbalstīja pētījumu, kurā piedalījās 881 vecāka gadagājuma sieviete (vidējais vecums 80 gadi), kurā tika konstatēts, ka pētījuma dalībniecēm, kuras uzturā lietoja produktus ar augstu flavonoīdu līmeni, ir daudz mazāka iespējamība, ka tiks diagnosticēta plaša vēdera aortas pārkaļķošanās (AAC), kas ir nozīmīgs sirds un asinsvadu slimību riska faktors.

Flavonoīdu uzņemšana tika aprēķināta no pārtikas dienasgrāmatām. Vēdera aortas pārkaļķošanās tika novērtētas mugurkaula jostas daļas sānu attēlos un klasificētas kā mazāk plašas vai plašas. Saistību izpētei tika izmantota loģistiskā regresija.

Pēc samērošanas pēc demogrāfiskajiem, dzīvesveida un uztura faktoriem dalībniekiem ar lielāku (Q4), salīdzinot ar mazāku (Q1) kopējo flavonoīdu, flavan-3-olu un flavonolu devu, bija attiecīgi par 36 % (OR= 0,64; 95 % TI [0,43–0,95]), 39 % (OR=0,61; 95 % TI [0,40–0,93]) un 38 % (OR=0,62; 95 % TI [0,42–0,92]) zemākas izredzes uz plašu AAC. Pārtikas uzņemšanā balstītās analīzēs lielāka melnās tējas uzņemšana, kas ir galvenais kopējā flavonoīdu avots (75,9 %), novēroja ievērojami mazākas plašas AAC izredzes (lietojot 2–6 tējas tases dienā bija par 16–42 % mazākas izredzes, ka būs plaša AAC, salīdzinot ar tējas nelietošanu). Melnās tējas nelietotāju apakšgrupā saglabājās saistība starp kopējo flavonoīdu uzņemšanu un AAC (Q4 pret Q1 izredžu attiecība bija 0,11; 95 % TI [0,02–0,54]).

Gados vecākām sievietēm lielāka flavonoīdu uzņemšana ar uzturu ir saistīta ar zemāku vēdera aortas pārkaļķošanās risku, attiecīgi zemāku miokarda infarkta un insulta risku.

AVOTS: Parmenter BH, Bondonno CP, Murray K, et al. Higher Habitual Dietary Flavonoid Intake Associates With Less Extensive Abdominal Aortic Calcification in a Cohort of Older Women. Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, 2022; 42 (12): 1482