PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vecums nav ierobežojums veiksmīgam svara samazinājumam

Doctus
Pacienti ar aptaukošanos un virs 60 gadu vecuma var zaudēt tādu pašu svara daudzumu kā jaunāki cilvēki, mainot dzīvesveidu, secināts pētījumā.

Šis bija retrospektīvs pētījums, kurā iekļāva pacientus ar aptaukošanos (n=242), kuri apmeklēja slimnīcu ar mērķi samazināt svaru. Svara samazināšanai tika pielietotas tikai dzīvesveida izmaiņu intervences.

Primārais iznākums bija procentuāls svara zudums un procentuāls ķermeņa masas indeksa samazinājums pēc dzīvesveida izmaiņām. Dati tika stratificēti pēc vecuma grupām; 1.grupa (vecums < 60 gadiem; n=167) un 2.grupa (vecums >= 60 gadi; n=75). Svara zudums tika salīdzināts starp grupām un tika aprēķināta korelācija ar vecumu.

Svaru samazinošas intervences ilgums bija starp 1 un 143 mēnešiem ilgs (vidēji 38,9 mēneši; SD=32,3). Sākotnējā ĶMI atšķirība starp grupām 1. un 2.grupu (attiecīgi 49,7 kg/m2 [SD=8,7]  vs 46,9 kg/m2 [SD=6,1]; p<0,05). Pēc svaru samazinošām intervencēm starp grupām nenovēroja atšķirības svara samazinājumā (attiecīgi 6,9 % [SD=16,7] vs 7,3 % [SD=11,6]) vai ķermeņa masas samazinājumā (attiecīgi 8,1 % [SD=14,9] vs 7,8 % [SD=11,7]). Pētnieki secināja, ka nav korelācijas starp pacienta svara samazinājumu un vecumu.

Pētnieki secina, ka vecums neietekmē svara samazināšanos. Vecums pats par sevi nevar būt iemesls, lai atteiktu pacientam dalību svara samazināšanas programmās. AVOTS: Leyden E, Hanson P, Halder L, et al. Older age does not influence the success of weight loss through the implementation of lifestyle modification. Clinical Endocrinology, 2020;

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus