PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vēlies pagriezt laiku atpakaļ? Pamēģini noskriet maratonu

Doctus
Tiem, kuri pirmo reizi noskrēja maratonu, samazinājās asinsspiediens un artēriju stīvums, kas bija ekvivalents asinsvadu vecuma samazinājumam par 4 gadiem.

Novecošana palielina aortas stīvumu, paaugstinot sirds un asinsvadu slimību risku pat veseliem cilvēkiem. Aortas stīvumu var samazināt, izmantojot uzraudzītas treniņprogrammas, taču tās nav viegli vispārināmas.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai reāli treniņi, trenējoties pirmajam maratonam, var izmainīt ar vecumu saistītu artēriju elastības zudumu (stīvumu).

Pētījumā iekļāva veselus indivīdus, kurus 6 mēnešus trenēja Londonas maratonam. Novērtēšana tika veikta pirms treniņu uzsākšanas un 2 nedēļas pēc maratona, tika mērīts centrālais (aortas) asinsspiediens un aortas elastīgums. Bioloģiskais “aortas vecums” tika aprēķināts no sākotnējās hronoloģiskās vecuma un stīvuma attiecības. Stīvuma izmaiņas tika vērtētas, augošas (Ao-A) un dilstošas aortā pie plaušu artērijas bifurkācijas (Ao-P) un diafragmas (Ao-D). Rezultāti ir vidējās izmaiņas (95% ticamības intervāli [CI]).

Kopumā tika novērtēti 138 maratona skrējēji (vecumā no 21 līdz 69 gadiem, 49% vīriešu), un to aptuvenais treniņu grafiks bija 6 līdz 13 jūdzes nedēļā. Sākotnēji hronoloģiskas novecošanās desmitgade korelēja ar Ao-A, Ao-P un Ao-D elastības samazināšanos attiecīgi par 2,3, 1,9 un 3,1 × 10−3 mm Hg − 1 (p <0,05 visiem). Treniņu rezultātā samazinājās sistoliskais un diastoliskais centrālais (aortas) asinsspiediens par 4 mm Hg (95% TI [2,8 - 5,5 mm Hg]) un par 3 mm Hg (95% TI [1,6 - 3,5 mm Hg]). Dilstošā aortas elastība palielinājās (Ao-P: 9%; p = 0,009; Ao-D: 16%; p = 0,002), nemainoties Ao-A. Tas nozīmē, ka “aortas vecums” samazinājās par 3,9 gadiem (95% TI [1,1 - 7,6 gadi]) un par 4,0 gadi (95% TI: 1,7 līdz 8,0 gadi) (attiecīgi Ao-P un Ao-D). Ieguvums bija lielāks gados vecākiem dalībniekiem un vīriešiem, kuriem bija lēnāks skriešanas temps (p <0,05 visiem).

Treniņi un maratona pabeigšana pat ar salīdzinoši zemu fiziskās slodzes intensitāti samazina centrālo asinsspiedienu un aortas stīvumu - līdzvērtīgu asinsvadu vecuma samazinājumam par 4 gadiem. Lielāka atjaunošanās tika novērota vecākiem un lēnākiem indivīdiem.

AVOTS: Bhuva NA, D’Silva A, Torlasco C, et al. Training for a First-Time Marathon Reverses Age-Related Aortic Stiffening. Journal of the American College of Cardiology, Volume 75, Issue 1, 7–14 January 2020, Pages 72-75