PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lielākā daļa Latvijas vīriešu nekad nav veikuši vēža skrīningu

Lielākā daļa Latvijas vīriešu nekad nav veikuši vēža skrīningu
Freepik
Tikai 10 % Latvijas vīriešu regulāri veic valsts apmaksātos vēža skrīningus, bet 63 % atzīst, ka ne reizi nav izmantojuši iespēju doties uz šīm veselības pārbaudēm, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO veiktās aptaujas dati.

Novembris tradicionāli tiek uzskatīts par vīriešu veselības mēnesi, īpaša uzmanība tiek pievērsta prostatas vēža profilaksei un āstēšanai. Prostatas vēzis ir visbiežāk sastopamā onkoloģiskā saslimšana vīriešiem Latvijā, kopš 2021. gada valsts apmaksāto onkoloģisko pārbaužu sarakstā ir iekļauts arī prostatas vēža skrīnings.

"Šoruden veiktajā Drošības indeksa pētījumā konstatējām, ka onkoloģiskas saslimšanas ir tās, no kurām Latvijas sabiedrība baidās visvairāk – 72 % iedzīvotāju norādīja, ka izjūt bailes saslimt ar vēzi," Gints Konrāds, "ERGO Life Insurance" SE Dzīvības un Veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā.

Taču aptaujā, ko pēc ERGO pasūtījuma veica tirgus pētījumu kompānija “Norstat Latvija” (1000 respondenti vecumā no 20 līdz 74 gadiem) vairāk nekā trešdaļa jeb 34 % vīriešu nezina par iespēju veikt valsts apmaksātus vēža skrīningus, 29 % par šīm pārbaudēm ir dzirdējuši, bet nekad nav izmantojuši, 15 % atzīst, ka skrīningus ir veikuši neregulāri un tikai 10 % dara to regulāri.