PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Metotreksāts intraartikulāri vai TNF inhibitori reimatoīdā artrīta gadījumā: sistemātisks pārskats

Doctus
Metotreksāts intraartikulāri vai TNF inhibitori reimatoīdā artrīta gadījumā: sistemātisks pārskats
PIxabay.com
Persistējošs monoartrīts pie citādi labi kontrolēta reimatoīdā artrīta ir terapeitiski izaicinošs stāvoklis. Intraartikulāri steroīdi ir pamata ārstēšanas izvēle, tomēr pastāv teorijas, ka tiem, kam steroīdi nepalīdz, varētu izmantot slimību modificējošas antireimatoīdās zāles un bioloģiskos medikamentus.

Tika veikts sistemātisks literatūras pārskats, meklējot datus zinātniskajās datu bāzēs ar nejaušinātiem, kontrolētiem pētījumiem, kur izvērtē intraartikulārās terapijas iespējas reimatoīdā artrīta (RA) pacientiem. Iekļautie pētījumi izgāja Cochrane Risk of Bias 2  kvalitātes izvērtēšanu. Kopumā iekļāva divpadsmit pētījumus, no tiem seši analizēja intraartikulāru TNF inhibitorus (TNFi) un seši – intraartikulāri (i/a) metotreksātu. No tiem, kas analizēja TNFi, vienā tika ziņots par uzlabojumu pēc injekcijām, salīdzinājumā ar placebo. Pārējie pieci TNFi salīdzināja ar i/a steroīdiem. Un šajos pētījumos TNFi uzrādīja gan simptomu uzlabojumu, vērtējot pēc simptomu skalām, gan novērtējot klīnisko uzlabojumu, kas bija līdzvērtīgs i/a steroīdu injekcijām. Pētījumos, kur analizēja i/a metotreksātu, tā pievienošana i/a steroīdiem nedeva uzlabojumu un arī monoterapijā tas nebija pārāks par kontrolēm.

Pētnieki secina, ka persistējoša monoartrīta gadījumā reimatoīdā artrīta pacientiem i/a metotreksāts nav pamatojams kā terapeitisks līdzeklis. TNFi ir līdzīga efektivitāte i/a steroīdiem, tomēr pētījumi jāturpina par labāko devu un injekciju biežumu.  

Avots: Sullivan MM, Pham MM, Marks LA, Aslam F. Intra-articular therapy with methotrexate or tumor necrosis factor inhibitors in rheumatoid arthritis: a systematic review. BMC Musculoskelet Disord. 2021 Sep 15;22(1):792. doi: 10.1186/s12891-021-04651-5. PMID: 34525992; PMCID: PMC8444402.