PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rutīnas kolonoskopija nekomplicēta augšupejošās lokzarnas divertikulīta gadījumā

Doctus
Pixabay
Rutīnas kolonoskopija tiek rekomendēta, lai izslēgtu kolorektālā vēža iespējamību pacientiem, kas saņēmuši medikamentozu terapiju resnās zarnas divertikulīta dēļ. Tomēr, gadījumos, kad pacientam diagnosticēts nekomplicēts divertikulīts ar datortomogrāfijas palīdzību, klīniskā nozīme rutīnas kolonoskopijai tiek plaši diskutēta.

Tomēr, līdz šim nav specifiski novērtētas anatomiskās divertikulīta īpatnības – augšupejošās lokzarnas divertikulīts attīstās daudz agrākā vecumā nekā lejupejošās lokzarnas divertikulīts. Tāpēc šā pētījuma mērķis bija noskaidrot, cik bieži tiek konstatēts augšupejošās lokzarnas vēzis vai adenomatozi polipi rutīnas kolonoskopijās pacientiem pēc konservatīvas akūta nekomplicēta augšupejošās lokzarnas divertikulīta ārstēšanas.

Pētījumā piedalījās pacienti, kam diagnosticēts nekomplicēts augšupejošās lokzarnas divertikulīts ar datortomogrāfijas palīdzību laika posmā no 2011.–2017.gadam. Šiem pacientiem pēc medikamentozas terapijas veikts kontroles kolonoskopijas izmeklējums. Primārās pētījuma iznākums bija kolorektālais vēzis, sekundārs – labdabīga adenoma kolonoskopijas izmeklējumā.

Pētījuma grupā tika iekļauti 330 pacienti, vidējais vecums 41,9 gadi; 51,9 % no tiem vīrieši. Primārais iznākums jeb resnās zarnas vēža sastopamība bija 0,3 % (1/330) gadījumu. Labdabīga adenoma konstatēta 20,9 % (69/330) gadījumu un advancēta adenoma ( > 10 mm diametrā vai ar > 25 % villozu komponenti, vai smagas pakāpes displāziju) tika konstatēta 9 pacientiem (2,7 %).

Pētījuma autori secina, ka tomēr, neskatoties uz mazo atrasto gadījumu skaitu, pacientiem ar akūtu nekomplicētu augšupejošās lokzarnas divertikulītu būtu nepieciešams veikt kontroles kolonoskopiju, lai izslēgtu resnās zarnas vēža vai pirmsvēža stāvokļa attīstību.

Avots: Lee KY, Lee J, Park YY, Oh ST. Routine colonoscopy may be needed for uncomplicated acute right colonic diverticulitis. BMC Gastroenterol. 2021 Feb 27;21(1):91. doi: 10.1186/s12876-021-01672-1. PMID: 33639847.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus