PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rutīnas kolonoskopija nekomplicēta augšupejošās lokzarnas divertikulīta gadījumā

Doctus
Rutīnas kolonoskopija nekomplicēta augšupejošās lokzarnas divertikulīta gadījumā
Pixabay
Rutīnas kolonoskopija tiek rekomendēta, lai izslēgtu kolorektālā vēža iespējamību pacientiem, kas saņēmuši medikamentozu terapiju resnās zarnas divertikulīta dēļ. Tomēr, gadījumos, kad pacientam diagnosticēts nekomplicēts divertikulīts ar datortomogrāfijas palīdzību, klīniskā nozīme rutīnas kolonoskopijai tiek plaši diskutēta.

Tomēr, līdz šim nav specifiski novērtētas anatomiskās divertikulīta īpatnības – augšupejošās lokzarnas divertikulīts attīstās daudz agrākā vecumā nekā lejupejošās lokzarnas divertikulīts. Tāpēc šā pētījuma mērķis bija noskaidrot, cik bieži tiek konstatēts augšupejošās lokzarnas vēzis vai adenomatozi polipi rutīnas kolonoskopijās pacientiem pēc konservatīvas akūta nekomplicēta augšupejošās lokzarnas divertikulīta ārstēšanas.

Pētījumā piedalījās pacienti, kam diagnosticēts nekomplicēts augšupejošās lokzarnas divertikulīts ar datortomogrāfijas palīdzību laika posmā no 2011.–2017.gadam. Šiem pacientiem pēc medikamentozas terapijas veikts kontroles kolonoskopijas izmeklējums. Primārās pētījuma iznākums bija kolorektālais vēzis, sekundārs – labdabīga adenoma kolonoskopijas izmeklējumā.

Pētījuma grupā tika iekļauti 330 pacienti, vidējais vecums 41,9 gadi; 51,9 % no tiem vīrieši. Primārais iznākums jeb resnās zarnas vēža sastopamība bija 0,3 % (1/330) gadījumu. Labdabīga adenoma konstatēta 20,9 % (69/330) gadījumu un advancēta adenoma ( > 10 mm diametrā vai ar > 25 % villozu komponenti, vai smagas pakāpes displāziju) tika konstatēta 9 pacientiem (2,7 %).

Pētījuma autori secina, ka tomēr, neskatoties uz mazo atrasto gadījumu skaitu, pacientiem ar akūtu nekomplicētu augšupejošās lokzarnas divertikulītu būtu nepieciešams veikt kontroles kolonoskopiju, lai izslēgtu resnās zarnas vēža vai pirmsvēža stāvokļa attīstību.

Avots: Lee KY, Lee J, Park YY, Oh ST. Routine colonoscopy may be needed for uncomplicated acute right colonic diverticulitis. BMC Gastroenterol. 2021 Feb 27;21(1):91. doi: 10.1186/s12876-021-01672-1. PMID: 33639847.