PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Skaitļi par saslimstību ar tuberkulozi

Doctus
Skaitļi par saslimstību ar tuberkulozi
Freepik
2022. gada Pasaules TB dienas tēma “Ieguldīt, lai izbeigtu tuberkulozi”. Tuberkuloze ir ārstējama un novēršama!

Aptuveni ceturtā daļa pasaules iedzīvotāju ir inficējušies ar tuberkulozes baktērijām, taču tikai neliela daļa (5-10%) no inficētajiem saslimst ar tuberkulozi. Cilvēkiem ar novājinātu imūnsistēmu ir daudz lielāks risks saslimt ar tuberkulozi. Cilvēkam, kurš dzīvo ar HIV, ir apmēram 20 reizes lielāka iespēja attīstīties aktīvai tuberkulozes saslimšanai.

  • 2020. gadā pasaulē ar tuberkulozi saslimuši aptuveni 10 miljoni cilvēku (5,6 miljoni vīriešu, 3,3 miljoni sieviešu un 1,1 miljons bērnu). 
  • Kopumā no TB 2020. gadā miruši 1,5 miljoni cilvēku (tostarp 214 000 cilvēku ar HIV). Visā pasaulē TB ir 13. vadošais nāves cēlonis un otrais vadošais infekcijas slepkava pēc Covid-19 (virs HIV/AIDS).
  • 2020. gadā 30 valstis ar lielu TB slogu veidoja 86% no jaunajiem TB gadījumiem. Astoņas valstis veido divas trešdaļas no kopējā skaita, to vidū ir Indija, tai seko Ķīna, Indonēzija, Filipīnas, Pakistāna, Nigērija, Bangladeša un Dienvidāfrika.
  • 2020. gadā ar tuberkulozi saslima 1,1 miljons bērnu. Veselības aprūpes sniedzēji bieži nepamana bērnu un pusaudžu tuberkulozi, un to ir grūti diagnosticēt un ārstēt.
  • No 2000. līdz 2020. gadam TB terapija visā pasaulē izglāba aptuveni 66 miljonus dzīvību, taču joprojām pastāv būtiskas diagnostikas un ārstēšanas nepilnības.

Avots: PVO, RSU