PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sociālo tīklu lietošanas tendences un saistība ar psihiskās veselības traucējumiem

Doctus
Sociālo tīklu lietošanas tendences un saistība ar psihiskās veselības traucējumiem
Pixabay.com
Sociālie mediji ir būtiska mūsu dzīves sastvādaļa 21.gadsimtā un tās nozīme pieaug ar katru brīdi, it īpaši jauniešu vidū. Arvien vairāk runā par to, ka sociālajiem medijiem ir nopietns atkarību izraisošs potenciāls.

Šā šķērsgriezuma pētījuma mērķis bija noteikt, vai ir atrodama saistība starp problemātisku jeb pārlieku biežu sociālo mediju lietošanu un mentālo distresu, problemātisku spēļu, t.sk.azartspēļu spēlēšanu Zviedrijā. Lai iegūtu pētījumam nepieciešamos datus, 2118 respondenti tika aptaujāti, noskaidrojot demogrāfiskos datus un izvērtējot atkarībai līdzīgu pieredzi un citas psihiska rakstura problēmas, lietojot sociālos medijus, spēlējot spēles un azartspēles.

Analīzes dati norādīja, ka problemātiska sociālo tīklu lietošanai ir saikne ar jaunāku vecumu, pavadīto laiku pie tiešsaziņas aplikācijām un psihiskās veselības traucējumiem. Netika atrasta saikne ar izglītības līmeni, nodarbinātības statusu vai nepieciešamību ārstēties no alkohola vai narkotiku problēmām. Uzvedības atkarībām (internets, spēles, azartspēles) bija būtiska interkorelācija, tās visas bija saistītas ar problemātisku sociālo mediju lietošanu ikdienā.

Pētnieki secina, ka sociālo mediju lietošanas paradumi ir saistīti ar atkarību uzvedību un mentālo distresu. Kamēr citas saistošās kauzalitātes vēl jāpēta, šis ieskats problēmā aicina veselības aprūpes profesionāļus biežāk saviem pacientiem izvērtēt sociālo mediju lietošanas ieradumus, t.sk. spēļošanas un azartspēļu jautājumā.

Avots: Henzel V, Håkansson A. Hooked on virtual social life. Problematic social media use and associations with mental distress and addictive disorders. PLoS One. 2021 Apr 8;16(4):e0248406. doi: 10.1371/journal.pone.0248406. PMID: 33831023.