PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Top nacionālais Vēža centrs

Doctus
Top nacionālais Vēža centrs
Freepik
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīca ir sākusi nacionālā vēža centra izveides un akreditācijas procesu, sakārtojot diagnostisko izmeklējumu un ārstēšanas procesus atbilstoši starptautiskām vadlīnijām.

Eiropas Komisijas Eiropas vēža uzveikšanas plāns paredz, ka līdz 2030. gadam 90% onkoloģijas pacientu ir jābūt piekļuvei Nacionālajiem visaptverošajiem vēža centriem. ES tikai divās valstīs joprojām nav neviena OECI akreditēta Vēža centra, un viena no tām ir Latvija.

RAKUS ir izveidojis multidisciplināru Vēža centra akreditācijas komandu, kuru vada ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece.

Profesore Sandra Lejniece, Projekta vadības grupas vadītāja, Ķīmijterapijas un Hematoloģijas klīnikas vadītāja: “Onkoloģijā arvien vairāk runā par dažādiem ceļiem – diagnostikas un ārstēšanas, pacienta ceļu, rehabilitācijas un citiem. Mums šobrīd jāveido vairāk kā 30 šādi ceļi. Diagnostikas un ārstēšanas ceļš ir veidots no medicīniskā viedokļa – kuri izmeklējumi, kādā apjomā un kādā secībā un laika posmā jāveic, pamatojoties uz konkrētu starptautisku vadlīniju rekomendācijām. Pacienta ceļš ir apraksts terminos un valodā, kas ir saprotama pacientam. Tajā brīdī, kad ir radušās aizdomas par audzēju, cilvēkam ļoti svarīgi ir izskaidrot viņam saprotami - kas tiks darīts, kas tas ir par izmeklējumu un kā tam sagatavoties, kādu rezultātu varam iegūt, arī cik dienas būs jāgaida atbilde. Kas notiks tālāk, ja onkoloģiskā slimība apstiprināsies? Par tālāko terapiju lems kopā dažādu speciālistu ārsti - multidisciplinārs ārstu konsīlijs. Šobrīd plānojam veidot pacienta atbalsta vienību, kur būs atbalsta/izglītības māsa, koordinators, rehabilitācijas speciālists un onko-psihologs. Šāds atbalsts mūsu pacientiem līdz šim nav bijis! Šobrīd mūsu slimnīcas Rehabilitācijas klīnika jau sākusi nodrošināt rehabilitāciju tūlītēji - jau no onkoloģiskās slimības diagnostikas brīža.”

Ilze Eņģele, ārste-radioloģe, krūts vēža klīniskā ceļa darba grupas vadītāja: “Ir gandarījums, ka tieši krūts ļaundabīgā audzēja pacienta ceļš ir pirmais pilotprojekts, pie kā esam uzsākuši darbu. Gribu uzsvērt, ka onkoloģisko pacientu diagnostikā, ārstēšanā un tālākā rehabilitācijā ir iesaistīta multidisciplināru speciālistu komanda. Mūsdienās neviens lēmums par pacienta tālāku ārstēšanas taktiku netiek pieņemts vienpersoniski, bet gan izdiskutēts multidisciplinārā sanāksmē. Arī krūts vēža klīniskā ceļa rakstīšanā iesaistījās speciālisti, kas pārstāv visas nozares. Radioloģisko diagnostiku pārstāvēju es, Ilze Eņģele, histopatoloģisko diagnostiku ārste Tatjana Zablocka, ķirurģiju ārste Krista Arcimoviča, ķīmijterapiju asoc.prof. Alinta Hegmane, staru terapiju ārste Zanda Liepa, rehabilitāciju ārstes Illa Mihejeva un Kitija Irbe. Klīnisko ceļu izveides darba procesā tika identificētas sistēmas nepilnības un problēmas, kā arī meklēti risinājumi gan slimnīcas iekšienē, gan arī valstiskā mērogā.  Vairāki uzlabojumi tika veikti klīnisko ceļu izveides laikā, kā piemēram, tika pilnveidota ārstu apspriežu zāle, kurā jau ir uzstādīta multidisciplinārām sanāksmēm atbilstoša darba stacija, kas ļauj izskatīt visus pacienta izmeklējumus apspriedes laikā. Klīnisko ceļu izveides darba gaitā notika veiksmīgas sarunas ar Nacionālo Veselības Dienestu un tika gūts atbalsts jaunu, papildus manipulāciju izveidei, paplašināti multidisciplināru sanāksmju apmaksas nosacījumi, kā arī izmaiņas ārstēšanas apmaksas nosacījumos.”

Andrejs Pčolkins, Projekta vadības grupas vadītājas vietnieks, Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļas vadītājs: “Ir patiess prieks, ka RAKUS ir uzņēmies onkoloģisko pacientu aprūpes virzību atbilstoši OECI standartiem, kas nodrošinās kvalitatīvu un vienlīdzīgu aprūpi vēža pacientiem Latvijā. Akreditācijas process ir sācies un jau ir sagatavoti 2 ceļi biežākās vēža lokalizācijās. Viens no tiem ir Kolorektālā vēža ceļš, kas pamatā ietver detalizētu informāciju par pacienta virzību aprūpes procesā, sākot ar pirmajām aizdomām par vēzi, līdz pēcārstēšanās novērošanas beigām. Šādi ceļi tiks izstrādāti arī citās lokalizācijās, lai nodrošinātu vēža aprūpi atbilstoši EU kvalitātes prasībām.”

Slimnīca arī lūdz onkoloģiskajiem pacientiem, kas ārstējušies vai šobrīd ārstējas - dalīties pieredzē, sniegt ieteikumus un priekšlikumus, aizpildot aptaujas anketu slimnīcas mājaslapā un sociālajos tīklos - šeit. Tas ļaus uzlabot un pilnveidot topošos pacientu ceļus un palīdzēs viņiem šo savu dzīves ceļa posmu pārvarēt vieglāk.