PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Uztura bagātinātāju nozīme aknes ārstēšanā: sistemātiska pārskata rezultāti

Doctus
Uztura bagātinātāju nozīme aknes ārstēšanā: sistemātiska pārskata rezultāti
Pixabay.com
Daudzi pacienti ar akni ir ieinteresēti dažādu uztura bagātinātāju (UB) lietošanā, lai uzlabotu savu ādas stāvokli. Tomēr līdz šim nebija skaidra šādu produktu efektivitāte un drošums aknes pacientiem.

Lai noskaidrotu, kādi ir pierādījumi dažādu perorāli lietojamu uztura bagātinātāju (vitamīnu, minerālvielu, augu ekstraktu, probiotiku, prebiotiku) lietošanai aknes gadījumā, tika veikts sistemātisks pētījumu pārskats no datubāzēm PubMed, Embase, Cochrane un Web of Science. No šiem pētījumiem tika izgūti tādi dati kā klīnicista novērtējums, pacienta novērtējums (dzīves kvalitāte) un blaknes. Pierādījumu kvalitāti izvērtēja pēc Cochrane nejaušināti kontrolētu pētījumu neobjektivitātes riska rīka.

Datubāzēs tika atrastas 2582 publikācijas, iekļaušanas kritērijiem atbilda 42 par kopskaitā 3346 pacientiem. Pieņemamas vai labas kvalitātes pētījumi uzrādīja potenciālu ieguvumu no B5 un D vitamīna, augu ekstraktu (zaļās tējas), probiotiku un omega–3 taukskābju lietošanas. Visbiežāk tika novērots aknes izraisīts ādas bojājumu skaita samazinājums vai klīniskās ainas uzlabojums pēc klīnicista novērtējuma. Blaknes pētītie līdzekļi izsauca reti, visbiežāk cinks.

Šā sistemātiskā pārskata dati norāda uz dažu UB potenciālo lomu aknes ārstēšanā. Speciālistiem jābūt gataviem pārrunāt šo jautājumu ar pacientu, kas ir ieinteresēts UB lietošanā. Daudzi no apskatītajiem pētījumiem bija neliela apjoma, tāpēc nākotnes pētījumiem jāturpinās ar lielākām pacientu izlasēm nejaušināti kontrolētu pētījumu formātā.

AVOTS: Shields A, Ly S, Wafae B, et al. Safety and Effectiveness of Oral Nutraceuticals for Treating Acne: A Systematic Review. JAMA Dermatol, published online Oct 25, 2023. doi:10.1001/jamadermatol.2023.3949