PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vidusjūras diētas ieguvumi pacientam ar multiplo sklerozi

Doctus
Vidusjūras diētas ieguvumi pacientam ar multiplo sklerozi
Pixabay.com
Multiplā skleroze (MS) ir hroniska iekaisīga, deģeneratīva un demielinizējoša slimība, kas, pakāpeniski progresējot, noved līdz plašiem sensorimotoriskiem, kognitīviem, redzes un autonomās funkcijas traucējumiem neatkarīgi no pacienta vecuma. Līdz šim pieejamie pētījumi par diētas ietekmi uz slimības progresiju nav bijuši pilnīgi, īpaši attiecībā uz Vidusjūras diētu vecāka gadagājuma MS pacientiem.

Tāpēc šajā pētījumā izvirzīts mērķis noskaidrot potenciālo Vidusjūras diētas ietekmi uz MS progresēšanu un simptomu smaguma pakāpi, kā arī dzīves kvalitāti un fizisko aktivitāti vecāka gadagājuma pacientiem ar MS. Šis bija šķērsgriezuma pētījums ar 227 MS pacientiem, kam nav zināma cita smagas gaitas blakusslimība. Katrs no dalībniekiem intervēts aci pret aci kvalificēta personāla klātbūtnē, noskaidrojot informāciju par sociodemogrāfiskiem un antropometriskiem raksturlielumiem. Seruma biomarķieru dati izgūti no pacientu medicīniskajām kartēm.

Pētījumā konstatēts, ka augstāka līdzestība Vidusjūras diētas principiem ir neatkarīgi saistīta ar jaunāku pacienta vecumu, zemāku aptaukošanās vai virsvara risku, labāku fizisko aktivitāti, labāku dzīves kvalitāti, adekvātiem seruma feritīna un albumīna rādītājiem. Autori secina, ka Vidusjūras diēta var sniegt ieguvumus vecāka gadagājuma MS pacientiem, lai uzlabotu pacienta labbūtību, palēninātu slimības negatīvo ietekmi uz pacienta veselību un pašsajūtu.

Avots: Tryfonos C, Chrysafi M, Papadopoulou SK, Vadikolias K, Spanoudaki M, Mentzelou M, Fotiou D, Pavlidou E, Gkouvas G, Vorvolakos T, Michailidis A, Bisbinas A, Alexatou O, Giaginis C. Association of Mediterranean diet adherence with disease progression, quality of life and physical activity, sociodemographic and anthropometric parameters, and serum biomarkers in community-dwelling older adults with multiple sclerosis: a cross-sectional study. Aging Clin Exp Res. 2024 Mar 16;36(1):73. doi: 10.1007/s40520-024-02712-y. PMID: 38492093.