← Atpakaļ

Anaerobās slodzes sekas

Kad sporta ārstam tiek uzdots jautājums par anaerobās slodzes sekām, tradicionāli tiek runāts par pienskābi, attiecīgiem muskuļu sāpju sindromiem pēc fiziskas slodzes un ar to saistītām problēmām. Šajā rakstā aplūkosim jautājuma bioķīmisko būtību, jo ne tikai pienskābe ir tas produkts, kas rodas vai piedalās anaerobajās slodzēs. Pieskarsimies arī muskuļu sāpju sindromu iespējamajiem iemesliem pēc treniņa, jo ne tikai pienskābe var būt to izraisītāja. Ņemot vērā pašreizējo vēsturisko brīdi – Latvijas neatkarības atjaunošanas 20. gadadienu –, ārpus jautājuma teorētiskās un praktiskās nozīmes atļaušos pievērsties arī vārdu savienojuma “anaerobās slodzes sekas” pārnestajai nozīmei.


Enerģijas vielmaiņa slodzes laikā

Fiziskas slodzes laikā organisma prasības pēc enerģijas krietni pieaug. Vidējas līdz augstas intensitātes riteņbraukšanas (kas var būt arī labi motivētiem amatieru riteņbraucējiem brīvdienu sacensību laikā) vai maratona skrējiena laikā organisma prasības pēc enerģijas pieaug 20-30 reižu. Intensīvāku slodžu gadījumā, piemēram, sprinta laikā vieglatlētikā vai peldēšanā, organisma kopējais enerģijas sintēzes līmenis paaugstinās pat virs 120 reizēm - ja salīdzina ar vielmaiņu mierā stāvoklī. Regulāri trenējoties, vielmaiņas kopējais līmenis mierā stāvoklī ir paaugstināts arī bez slodzes. Enerģija…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti