Fiziskās aktivitātes uzlabo vēža pacientu izdzīvotības prognozes

Doctus . | 2018. gada 27. decembris

Fiziskās aktivitātes pēc vēža diagnozes apstiprināšanas, pat tad, ja iepriekš pacients ir bijis mazaktīvs, uzlabo pacienta izdzīvotības prognozes, secināts pētījumā.

Pētījumā tika analizēta saistība starp pirms un pēc diagnozes fiziskajām aktivitātēm un mirstību 5807 pacientiem ar diagnozi ļaundabīgs audzējs. Pacienti tika saklasificēti četrās grupās: fiziski aktīvi pirms diagnozes, fiziskās aktivitātes paaugstina pēc diagnozes, fiziskās aktivitātes samazina pēc diagnozes, fiziski neaktīvi.   

Salīdzinot ar neaktīviem pacientiem, fiziski aktīviem pacientiem visu cēloņu mirstība ir par 39 % zemāka (HR=0,61; 95 % TI [0,54 – 0,69]) un par 36 % zemāka mirstība no ļaundabīgiem audzējiem (HR=0,64; 95 % TI [0,56 – 0,73]). Pacientiem, kuri pirms vēža diagnozes ir bijuši neaktīvi, bet pēc diagnozes uzsāk fiziskās aktivitātes, samazinās visu cēloņu mirstība par 28 % (HR=0,72; 95 % TI [0,59 – 0,89) un vēža specifiskā mirstība arī samazinās par 28 % (HR=0,72; 95 % TI [0,57 – 0,91]), salīdzinot ar neaktīvajiem pacientiem.  Pacientiem, kuri ar fiziskām aktivitātēm nodarbojas 3 – 4 reizes nedēļā, ir vislielākie izdzīvotības ieguvumi, tomēr arī 1 – 2 reizes nedēļā sniedz ievērojamus izdzīvotības uzlabojums, salīdzinot ar neaktivitāti.

Pētnieki secina, ka fiziskās aktivitātes pirms un pēc vēža diagnozes ir saistītas ar zemāku mirstības risku pacientiem ar ļaundabīga audzēja diagnozi.  Pētījums apliecina, ka pat neregulāras fiziskās aktivitātes ir labāk par neaktivitāti.

 

AVOTS: Cannioto Ram Dighe S, Mahoney MC, et al. Habitual recreational physical activity is associated with significantly improved survival in cancer patients: evidence from the Roswell Park Data Bank and BioRepository. Cancer Causes & Control, 28 November 2018.

Uz augšu ↑
 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu

 • Monētas izmēra gudrais insulīna plāksteris

  Doctus . | 2020. gada 13. februāris

  Pētnieki strādā pie gudrā insulīnu izdalošā plākstera izstrādes, kas varētu monitorēt un pārvaldīt glikozes līmeni cilvēkiem ar cukura diabētu, kā arī ievadīt nepieciešamo insulīna devu. Lasīt visu

 • Amlodipīna lietošana saistīta ar zemāku podagras risku

  Doctus . | 2020. gada 11. februāris

  Senioriem ar hipertensiju amlodipīna lietošana samazina iltermiņa podagras risku, salīdzinot ar lisinoprilu vai hlortalidonu. Lasīt visu