Pārāk mazi elpceļi varētu izskaidrot faktu, ka HOPS attīstās nesmēķētājiem

Doctus . | 2020. gada 11. jūnijs

Jauns plaušu anatomijas pētījums varētu izskaidrot faktu, kāpēc 1 no 4 HOPS gadījumiem rodas cilvēkiem, kuri nekad nav smēķējuši. Šis ir fakts, par kuru pētnieki ilgstoši ir diskutējuši.  

Pētījumā analizēja vairāk kā 6500 pieaugušo kompjūtertomogrāfijas attēlus un atklāja, ka cilvēkiem ar relatīvi maziem elpceļiem uz viņu plaušu tilpumu – disanapsija – ir astoņas reizes lielāka iespējamība, ka attīstīsies hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS), neatkarīgi no smēķēšanas paradumiem, salīdzinot ar cilvķeiem ar normāla izmēra elpceļiem.

Saistība starp disanapsiju un HOPS saglabājas neatkarīgi no smēķēšanas statusa. Pētījumā analizēja arī cilvķeus, kuri visu mūžu ir smēķējuši, bet kuriem nav HOPS, un secināja, ka šiem cilvēkiem ir lielāki elpcēli nekā tika sagaidīts uz viņu plaušu tilpumu.

Atklājumi liecina, ka disanapsija ir nozīmīgs HOPS riska faktors - līdzīgi kā cigarešu smēķēšana. Tiek uzskatīts, ka disanapsija rodas agrīnā dzīves periodā. Izpratne par disanapsijas bioloģisko pamatu, nākotnē var tikt izmantots agrīnas iejaukšanās stratēģiju izstrādē un tādejādi veicināt veselīgu plaušu attīstību.

 

AVOTS: Smith BM, Kirby M, Hoffman EA, et al. Association of Dysanapsis With Chronic Obstructive Pulmonary Disease Among Older Adults. JAMA, 2020; 323 (22): 2268

Uz augšu ↑