PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauna slota tīri slauka? Doctus komentārs

Doctus
Jauna slota tīri slauka? Doctus komentārs
Šo retorisko jautājumu pēdējā mēneša laikā nācās uzdot pat divkārt. Nule kā Rīgas pilsētas atslēgas uzticētas cunftes brālim eksanesteziologam, bijušajam slimnīcas vadītājam Jānim Birkam, kuram būs sevi jāpierāda, kārtojot pilsētas saimniecību un laipojot politiskajā virtuvē. Nepateicīgs, bet labs izaicinājums. Otrs - jaunais veselības ministrs, kurš jau paguvis, kā pats saka, apgūt perimetru (iepazīties ar normatīvajiem aktiem, budžetu, māsterplānu, parunāties ar slimnīcu vadītājiem, profesionāļu organizācijām) un nākt klajā ar vairākiem uzmanību saistošiem paziņojumiem - jauninājumiem.

Pirmkārt, sevi pozicionējis kā ministru - kontrolieri. Par kārtību slimnīcās solot pārliecināties ar neoficiālām vizītēm. Attieksmi pacients gaida 40 minūtes uzņemšanas nodaļā gatavs „izdedzināt ar karstu dzelzi". Viņa ierosinājums galvenajiem ārstiem - „pacelt savu pēcpusi un kādu dienu izstaigāt slimnīcu, pavērot, kā veidojas rindas, kā tās mazināt." Var piekrist, izkopt attieksmi nekad nenāk par ļaunu, bet rindas tomēr veidojas ne jau tikai slikta menedžmenta dēļ, reizēm nav vienkārši vairs ko menedžēt... Cik daudz ministra - kontroliera tēlā populisma, cik kārtības mīlestības, grūti spriest, to varēs darīt, kad tiks publiskoti pirmās neoficiālās vizītes ienestie augļi.

Otrkārt, plašsaziņas līdzekļos V. Veldre paudis viedokli, ka katrai manipulācijai noteiks tirgum atbilstošu cenu, ņemot vērā reģionālo specifiku un cilvēku maksātspēju. Un legalizēs aploksnēs saņemtos honorārus - par tiem būs jānomaksā nodokļi. Te vietā kāda mediķa sacītais: tas drosminieks, kuram izdosies ne tikai noteikt, bet praksē ieviest medicīnas pakalpojuma patiesās cenas, būtu pelnījis pieminekli. Tik daudz tajā visā zemūdens akmeņu, arī pašu ārstu sanestu...

Treškārt, ministrs iecerējis izveidot veselības jomas speciālistu konsultatīvo padomi, kurā darbosies medicīnas asociācijas un citas nozarē svarīgas organizācijas. Padome ne tik daudz konsultēšot ministru, kā rīkošoties. Atklāts jautājums ­- vai ministrs ar šo ieceri nepazemina Ārstu biedrības, kas arī ir asociāciju pārstāvniecība, lomu? Un kāda būs biedrības vieta līdzās konsultatīvajai padomei?

Tautas folklora saka: jauna slota tīri slauka. Prakse: jaunai slotai reizēm tikai atvēziens plašāks, nevis tā savāc vairāk gružu. Dzīvosim - redzēsim.

 

 

Raksts žurnālā