PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Par vakcināciju, gaidām un cerībām

D. Ričika
Freepik.com
Uz jaunizveidoto Vakcinācijas biroju gulstas milzu gaidas. Reālas un nereālas. Publiskajos iznācienos februārī valdības galva sāka izskatīties arvien aizkaitinātāks, mudinot agresīvāk “ņemt to bulli aiz ragiem”. Covid–19 vakcinācijas temps bijis gauss.

Kur pazūd temps? Līdz šim — pirmkārt, vakcīnu piegādēs. Otrkārt, cilvēku personiskajā gribā un attieksmē (dažu reģionu mediķi nebija nemaz tik naski uz vakcinēšanos). Pašlaik nav dzirdētas/redzētas arī kampaņas, kas mudinātu iedzīvotājus vakcinēties. Politiķu iekļaušanu prioritārajā grupā par veiksmīgu pārliecināšanas stratēģiju laikam tomēr nesauksim, ja ņem vērā, ka Covid–19 jautājumos 47 % Latvijas iedzīvotāju politiķiem neuzticas nemaz (SKDS aptaujas dati).

Treškārt, temps pazūd, protams, arī birokrātijā. Ar Vakcinācijas biroju, kam vajadzētu būt tempa turētājam skrējienā pēc vakcīnām, zināmā mērā esam ieguvuši vēl vienu izejamo kontroles punktu.

Par vakcinēšanas kapacitāti runājot, uz papīra tā saplānota. Martā Vakcinācijas birojs sola 20 tūkstošus vakcinēto personu nedēļā. Ja būs vakcīnu piegādes. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja saka: ģimenes ārsti dienā šim procesam var veltīt divas stundas, vienā stundā vakcinēt piecus cilvēkus.

Ja mērķis ir palielināt tempu, jākāpj laukā no ierastā — ja kalns neiet pie Muhameda, Muhamedam jāiet pie kalna. Pasaulē piemēru netrūkst: mobilie izbraukumi un vakcinēšana katedrālēs, stadionos, parkos, kultūras un sporta centros, autostāvvietās, neizkāpjot no auto.

Raksts žurnālā
Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus