PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vispasaules Parkinsona slimības diena

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Doctus
Vispasaules Parkinsona slimības diena
Visā pasaulē aprīlis tiek atzīmēts kā Parkinsona slimības iepazīšanas mēnesis. Savukārt tieši 11.aprīlis par godu slimības aprakstītājam Džeimsam Parkinsonam pasludināts par Vispasaules Parkinsona slimības dienu, kuras mērķis ir informēt sabiedrību, atbalstīt pacientus un viņu līdzcilvēkus. Parkinsona dienas starptautisks simbols ir sarkana tulpe.

Parkinsona dienas starptautiskais simbols Parkinsona dienas starptautiskais simbols
Parkinsona dienas starptautiskais simbols
Parkinsona slimība ir viena no biežāk sastopamajām neirodeģeneratīvām saslimšanām, kas skar galvas smadzeņu struktūras, kuras atbild par kustību kontroli un regulēšanu. Pirmie slimības simptomi visbiežāk parādās pacientiem pēc 60 gadiem, taču pēdējos gados ir vērojams, ka saslimšana piemeklē arī jaunākus cilvēkus vecumā no 40 līdz 50 gadiem. Parkinsona slimības simptomi izpaužas dažādi – palēlināta gaita, elkoņos saliektas rokas, nespēja noturēt līdzsvaru, roku trīce. Ārsti vērš uzmanību, ka līdzīgi simptomi ir arī citām slimībām, tāpēc nepieciešama neirologa konsultācija, lai precizētu diagnozi un izvēlētos atbilstošu ārstēšanu. Latvijā šobrīd vairāk nekā 4 tūkstoši iedzīvotāju cieš no Parkinsona slimības un šim skaitlim ir tendence pieaugt, ņemot vērā iedzīvotāju vidējā vecuma palielināšanos.

Attīstot pacientu izmeklēšanas un ārstēšanas iespējas, Stradiņa slimnīcā izveidots Neirodeģeneratīvu slimību un citu kustību traucējumu centrs. Jaunajā centrā pacienti gan ar Parkinsona slimību, gan citiem kustību traucējumiem – muskuļu distonijām, dažādas izcelsmes trīcēm – varēs saņemt neirologu konsultācijas un rehabilitāciju.

Parkinsona slimības dienas ietvaros Stradiņa slimnīcas aktu zālē notiks arī konference ārstiem „Parkinsona slimība no neiroprotekcijas līdz sociāliem aspektiem’’, ko organizē Neiroloģijas attīstības fonds un Latvijas Parkinsona biedrība sadarbībā ar European Brain Council Latvijas grupu. Konferences laikā mediķi un citi interesenti tiks iepazīstināti ar jaunākajām farmakoterapeitiskajām stratēģijām Parkinsona slimības profilaksē un ārstēšanā, paredzētas lekcijas par multidisciplināru pieeju pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai, kā arī par mākslas terapijas iespējām Parkinsona slimības pacientiem.

Doctusa 2010.gada aprīļa numurā lasiet S. Purviņas un I. Purviņa rakstu par Pretparkinsonisma līdzekļiem.