PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Agrīna antibiotiku iedarbība var izraisīt astmu un alerģiju

Doctus
Agrīna antibiotiku iedarbība var izraisīt  astmu un alerģiju
Freepik.com
Agrīna antibiotiku iedarbība nogalina veselīgās baktērijas gremošanas traktā un var izraisīt astmu un alerģiju, liecina jauns pētījums.

Pētījums, kas publicēts Mucosal Immunology, ir sniedzis līdz šim spēcīgākos pierādījumus tam, ka ilgstoši novērotā saistība starp antibiotiku iedarbību agrā bērnībā un vēlāku astmas un alerģiju attīstību ir cēloņsakarība.

Antibiotikas, kas ir viena no visbiežāk lietotajām zālēm bērniem, ietekmē zarnu mikrobiomu un vielmaiņas funkcijas. Šīs izmaiņas mikrobiotas struktūrā var ietekmēt saimniekorganisma imunitāti. Tika  izvirzīta hipotēze, ka agrīnās dzīves mikrobiomas izmaiņas palielina jutību pret alerģijām un astmu. Lai to pārbaudītu, peļu mazuļi laikā no 5. līdz 9. pēcdzemdību dienām tika iekšķīgi pakļauti ūdens iedarbībai (kontrole) vai terapeitiskām azitromicīna vai amoksicilīna devām. Vēlāk šīs peles tika sensibilizētas un pakļautas modeļa alergēnam, mājas putekļu ērcītei (HDM) vai fizioloģiskam šķīdumam. Pelēm ar azitromicīna iedarbību agrīnā dzīves posmā, kuras tika inficētas ar HDM, palielinājās CD4+ T šūnu IgE un IL-13 ražošana, salīdzinot ar neeksponētām pelēm; amoksicilīna iedarbība agrīnā dzīves posmā izraisīja mazāk anomāliju. Lai pārbaudītu, vai mikrobiota satur imunoloģiskās norādes, lai mainītu IgE un citokīnu veidošanos pēc HDM iedarbības, pelēm bez baktērijām tika ievadīti ar antibiotikām traucētās mikrobiotas fekāliju paraugi. Pieaugušu peļu bez baktērijām barošana neizraisīja mainītas HDM atbildes reakcijas, tomēr to pēcnācējiem, kuri dzimšanas brīdī ieguva antibiotiku izraisīto mikrobiotu, bija paaugstināts IgE līmenis un CD4+ citokīni, reaģējot uz HDM, un izmainīta elpceļu reaktivitāte. Šie pētījumi liecina, ka agrīnās dzīves mikrobiotas sastāvs var pastiprināt alergēnu izraisītus Th2/Th17 imūno ceļus un elpceļu reakcijas atkarībā no vecuma.

Pētnieki norāda, ka šie eksperimenti sniedz pārliecinošus pierādījumus tam, ka antibiotikas izraisa nevēlamas imūnās atbildes reakcijas, iedarbojoties uz zarnu baktērijām, bet tikai tad, ja zarnu baktērijas tiek mainītas agrā bērnībā.

AVOTS: Borbet TC, Pawline MB, Zhang X, et al. Influence of the early-life gut microbiota on the immune responses to an inhaled allergen. Mucosal Immunology, 2022