PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augus saturošu līdzekļu lietošana kuņģa un zarnu trakta un aknu slimību ārstēšanai un profilaksei

Doctus
Kuņģa un zarnu trakta slimības ir bieži sastopamas. Daudzu slimību un stāvokļu, tai skaitā, kuņģa un zarnu trakta, profilaksei un ārstēšanai var izmantot dažādus tradicionālās un papildinošās terapijas veidus, galvenokārt fitoterapiju.

Šī pētījuma mērķis bija izpētīt ārstniecības augu lietošanas veidus kuņģa un zarnu trakta traucējumu ārstēšanā un profilaksē, kā arī to efektivitāti un drošību.

Šis bija perspektīvs, vairākkārtējs šķērsgriezuma pētījums, kurā speciāli izstrādātas anketas aizpildīja pacienti aptiekās Serbijas republikā.

Kopumā anketas aizpildīja 1137 pacienti, 10,4 % atzina, ka iegādājas fitopreparātus kuņģa un zarnu trakta saslimšanām. Biežākās sūdzības bija aizcietējumi (44 %) un dispepsija (23 %). Biežāk pirktie medikamenti saturēja caurejas līdzekļus (gan ar antrahinoniem, gan uztura šķiedrām), artišoku un silimarīnu. Augus saturošus līdzekļus biežāk ieteica farmaceiti aptiekās. Pacienti atzina, ka augus saturoši līdzekļi ir labi panesami, tiem nav nozīmīgas blakusparādības un tie ir efektīvi sūdzību mazināšanai.

Pētnieki secināja, ka pacienti vieglu un vidēji smagu kuņģa un zarnu trakta traucējumu ārstēšanai bieži izvēlas augus saturošus preparātus. Pacienti labi pieņem dažādus augu izcelsmes līdzekļus, un, šķiet, fitopreparātiem ir labvēlīga drošības un efektivitātes attiecība. Turpmāka integrācija tradicionālajā medicīnā uzlabos izmantoto produktu kvalitāti un sniegs racionālu ārstniecības augu lietošanas plānu.

 

AVOTS: Hitl M, gavaric N, kladar N, et al. Herbal preparations use in prevention and treatment of gastrointestinal and hepatic disorders—Data from Vojvodina, Serbia. Complementary Therapies in Medicine, Volume 43, April 2019, Pages, 265-270