PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērniem, kuru vecākiem ir psihiskas saslimšanas, ir augstāks traumu risks

Doctus
Bērniem, kuru vecāki cieš no psihiskām slimībām, ir augstāks traumu risks, nekā citiem bērniem, secināts Zviedrijā veiktā pētījumā. Paaugstināts traumu risks ir līdz 17 gadu vecumam, bet visaugstākais tas ir pirmā dzīves gada laikā.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp psihiskām saslimšanām vecākiem un traumu risku bērniem. Šis bija retrospektīvs kohorta pētījums, kurā piedalījās 1 542 000 bērni, kuri dzimuši 1996. – 2011.gadā. Mātes vai tēva psihiskā saslimšana tika identificēta savietojot datus ar saņemto stacionāro un ambulatoro pakalpojumu reģistru.

Galvenais pētījuma iznākums bija traumu risks (satiksmes negadījumi, kritieni, padegumi, slīkšana, saindēšanās, vardarbība) 0-1, 2-5, 6-9, 10-12 un 13-17 gadu vecumā, salīdzinot bērnus, kuru vecākiem ir psihiskas saslimšanas, un bērnus, kuru vecākiem nav psihisku saslimšanu.

Zviedrijā 7 – 11 % bērnu vismaz vienam no vecākiem ir diagnosticēta psihiska saslimšana. Bērniem, kuru vecākiem ir psihiskas saslimšanas, ir par 30 % augstāks traumu risks pirmajā dzīves gadā nekā bērniem, kuru vecākiem nav psihiskas saslimšanas. Risks samazinās līdz ar bērna vecumu, bet saglabājas paaugstināts (6 %) arī pusaudžiem (13 – 17 gadi). Pētnieki atklāja, ka traumu risks bija nedaudz augstāks tiem bērniem, kuru vecākiem ir depresija, trauksme un ar stresu saistītas saslimšanas, salīdzinot ar smagākām psihiskām slimībām, piemēram, šizofrēniju un citiem psihotiskiem stāvokļiem. Tāpat nedaudz augstāks risks bija, ja saslimšana bija mātei, salīdzinot ar tēvu.  

Pētījuma rezultāti apliecina, ka vecākiem ar psihiskiem traucējumiem ir nepieciešams atbalsts, īpaši bērna pirmajā dzīves gadā. Jaunajiem vecākiem ir izstrādātas rekomendācijas par bērnu drošību, tomēr tās būtu jāpapildina, ņemot vērā vecāku psihisko stāvokli.

 

AVOTS: Nevriana A, Pierce M, Dalman Ch, et al. Maternal and paternal mental illness and risk of injuries in children and adolescents: a nationwide register-based cohort study in Sweden. BMJ, 2020 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus