PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Katru dienu dzerot saldinātus dzērienus, sievietēm var būt paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks

Doctus
Saskaņā ar jauna pētījuma rezultātiem, viena vai vairāku saldinātu dzērienu lietošana dienā sievietēm ir saistīta ar gandrīz par 20% lielāku sirds un asinsvadu slimību iespējamību, salīdzinot ar sievietēm, kuras reti vai nekad nav dzērušas saldinātos dzērienus.

Perspektīvā pētījumā tika analizēta saistība starp ar cukuru saldinātu dzērienu patēriņu un sirds un asinsvadu slimībām. Pētījumā 1995.gadā iekļāva 106 178 sievietes, kurām nebija sirds un asinsvadu slimību un cukura diabēta.  Saldinātie dzērieni tika definēti kā kalorijas saturoši bezalkoholiskie dzērieni, saldinātās limonādes vai tējas, kā arī saldinātas augļu sulas. Šo dzērienu lietošanas paradumi tika noskaidroti ar aptaujas anketas palīdzību. Cox proporcionālo draudu modelis tika izmantots, lai novērtētu saistību starp saldināto dzērienu lietošanu un sirds un asinsvadu slimībām.20 novērošanas gadu laikā tika konstatēti 8848 sirds un asinsvadu slimību gadījumi. Pēc samērošanas pēc iespējamiem jaucējfaktoriem, tika atklāts, ka sievietēm, kuras izdzēra vairāk kā 1 saldināto dzērienu dienā bija paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks (HR=1,19; 95 % TI [1,06 – 1,34]), revaskularizāciju risks (HR=1,26; 95 % TI [1,04 – 1,54]) un insulta risks (HR=1,21; 95 % TI [1,04 – 1,41]), salīdzinot ar sievietēm, kuras reti/ nekad nelieto saldinātos dzērienus.

Tāpat tika novērots arī augstāks risks sievietēm, kuras lieto vairāk kā vienu dzērienu dienā: augļus saturošus dzērienus (HR=1,42; 95 % TI [1,00 – 2,01]) un kalorijām bagātus bezalkoholiskos dzērienus (HR=1,23; 95 % TI [1,05 – 1,44]), salīdzinot ar tām sievietēm, kuras šādus dzērienus lieto reti vai nelieto nemaz.

Pētnieki secināja, ka cukurotu saldināto dzērienu lietošana ir saistīta ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību, revaskularizāciju un insulta risku.

 

AVOTS: Pacheco LS, Lacey JV, Martinez ME, et al. SugarSweetened Beverage Intake and Cardiovascular Disease Risk in the California Teachers Study. Journal of the American Heart Association, 2020

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus