PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Krūts barošana var mazināt 2.tipa cukura diabēta risku sievietēm ar gestācijas diabētu

Doctus
Jo ilgāk sieviete, kurai bijis gestācijas diabēts, baro bērnu ar krūti, jo zemāks viņas risks, ka vēlākos gados attīstīsies 2.tipa cukura diabēts, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Diabetes Care.

Pētījumā iekļāva 4372 sievietes, kurām bijis gestācijas diabēts. Pētījumā tika analizēta laktācijas anamnēze un savāks asins paraugs 58 gadu vecumā, lai noteiktu 2.tipa cukura diabēta esamību/ neesamību.

25 gadu laikā tika konstatēti 873 2.tipa cukura diabēta gadījumi. Pētījumā atklāja, ka garāks laktācijas periods (gan kopējais laktācijas laiks, gan ekskluzīvā krūts barošana) ir saistīts ar zemāku 2.tipa cukura diabēta risku arī pēc samērošanas pēc vecuma, etniskās piederības, cukura diabēta ģimenes anamnēzē, vecuma pirmajās dzemdībās, smēķēšanas, uztura kvalitātes, fiziskām aktivitātēm un ķermeņa masas indeksa pirms grūtniecības.

Salīdzinot ar sievietēm kurām bija gestācijas diabēts, bet kuras nezīdīja bērnu, tām, kuras zīdīja 6 – 12 mēnešus, bija par 9 % zemāks 2.tipa cukura diabēta attīstības risks, tām, kuras zīdīja 1 - 2 gadus, risks bija par 15 % zemāks, savukārt tām, kuras zīdīja ilgāk par 2 gadiem, risks bija par 27 % zemāks.  

Ilgāks laktācijas periods bija saistīts arī ar zemāku HbA1c līmeni, zemāku tukšās dūšas glikozes līmeni un zemāku C-peptīdu koncentrāciju sievietēm bez 2. tipa cukura diabēta.

Ārstiem iespēju robežās vajadzētu rekomendēt sievietēm ar gestācijas diabētu zīdīt bērnus, lai mazinātu 2.tipa cukura diabēta risku.

 

AVOTS:Ley SH, Chavarro JE, Li M, et al. Lactation Duration and Long-term Risk for Incident Type 2 Diabetes in Women With a History of Gestational Diabetes Mellitus. Diabetes Care 2020 Feb; dc192237.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus