PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Metformīna lietošana ir saistīta ar zemāku locītavu endoprotezēšanas risku pacientiem ar cukura diabētu

Doctus
Metformīna lietošana ir saistīta ar zemāku locītavu endoprotezēšanas risku pacientiem ar cukura diabētu
Pixabay.com
Pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu metformīna lietošana ir saistīta ar zemāku locītavu endoprotezēšanas risku osteoartrīta dēļ, salīdzinot ar pacientiem, kuri neuzsāka ārstēšanu ar metformīnu.

Pētījumā, kurā piedalījās 20 347 dalībnieki, kas lietoja metformīna, un 20 347 dalībnieki, kas bija kontroles grupa, tika konstatēts, ka pacientiem, kuri lietoja metformīnu cukura diabēta ārstēšanai, bija par 33 % mazāks kopējā ceļa vai gūžas locītavas endoprotezēšanas risks (koriģēta riska attiecība [aHR] = 0,67; 95% ticamības intervāls [TI] ], 0,58-0,76).

Analizējot atsevišķi, metformīna lietotājiem bija par 41 % mazāks gūžas locītavas endoprotezēšanas risks, salīdzinot ar nelietotājiem (aHR = 0,59; 95% TI, 0,41-0,85), un par 33 % samazināts kopējās ceļa locītavas endoprotezēšanas risks (aHR = 0,67; 95%) CI, 0,59-0,79).

Pētnieki izmantoja Taivānas valsts veselības apdrošināšanas pētījumu datu bāzi (2000. – 2013.g.), lai identificētu vairāk nekā 40 600 pacientu, kas vecāki par 45 gadiem, ar nesen diagnosticētu 2. tipa cukura diabētu (49,8 % sieviešu). Aptuveni pusei no pacientiem īsi pēc diagnozes noteikšanas izrakstīja metformīna recepti un uzsāka terapiju.

Lai novērtētu iespējamo devas un reakcijas attiecību, tika noteikta arī metformīna deva (≤1,0 mg dienā, salīdzinot ar> 1 mg dienā) sākotnēji un 12 un 24 mēnešus pēc pirmās devas izrakstīšanas. Starp metformīna lietošanu un kopējo ceļa un gūžas locītavas protezēšanu visos laika punktos tika novērota nozīmīga devas un atbildes reakcijas attiecība.

Metformīna lietošana pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu bija saistīta ar ievērojami samazinātu locītavu endoprotezēšanas risku osteoartrīta dēļ, kas liecina par iespējamu metformīna terapeitisko iedarbību uz osteoartrītu. Lai apstiprinātu secinājumus, ir nepieciešami turpmāki randomizēti kontrolēti klīniskie pētījumi.

AVOTS: Presentation title: Metformin Use and Risk of Total Joint Replacement in Patients With Diabetes - a Population-Based Cohort Study. Abstract P117