PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Niktūrija un sāls daudzums uzturā

Doctus
Niktūrija skar lielāko daļu cilvēku pēc 60 gadu vecuma. Tā ir saistīta ar sāls daudzumu uzturā, secināts pētījumā, kura rezultāti prezentēti Eiropas Urologu asociācijas kongresā Londonā.

Lielai daļai cilvēku pēc 60 gadu vecuma ir nepieciešamība vienu vai vairākas reizes nakts laikā celties un iet uz labierīcībām.  Lai gan šī varētu šķist nenozīmīga problēma, tomēr miega trūks var rezultēties citās problēmās, piemēram, stresā, nogurdināmībā un tai ir nozīmīga ietekme uz dzīves kvalitāti. Niktūrijai var būt vairāki iespējamie cēloņi. Grupa japāņu zinātnieku ir atklājusi, ka, samazinot sāls daudzumu uzturā, var ievērojami samazināt pastiprinātu urinēšanu gan dienas, gan nakts laikā.

Pētnieki analizēja datus par 321 cilvēku, kuri lietoja daudz sāli uzturā un kuriem bija problēmas ar miegu. Visiem pētījuma dalībniekiem ieteica samazināt sāls lietošanu uzturā, visus dalībniekus novēroja 12 nedēļas un izlietotais sāls daudzums tika mērīts bioķīmiski.   

223 grupas dalībnieki samazināja sāls patēriņu no 10,7 gm dienā līdz 8 gm dienā. Šajā grupā nakts urinācija samazinājās no 2,3 reizēm naktī līdz 1,4 reizēm naktī. Salīdzinājumam 98 pētījuma dalībnieki palielināja sāls daudzumu uzturā no 9,6 gm dienā līdz 11 gm dienā; urinēšana nakts laikā palielinājās no 2,3 reizēm līdz 2,7 reizēm pa nakti.

Pētnieki arī atklāja, ka, samazinot sāls daudzumu uzturā, samazinās arī nepieciešamība bieži apmeklēt labierīcības dienas laikā.  

Pētnieki novēroja, ka tiem dalībniekiem, kuriem samazinājās niktūrijas biežums, ievērojami uzlabojās dzīves kvalitāte.

Pētnieki atzīst, ka šis atklājums būtu jāapstiprina arī lielākā pētījumā. Iespējams, ka ar vienkāršām uztura izmaiņām ir iespējams mazināt niktūriju, kas skar tik daudzus gados vecus cilvēkus un ietekmē viņu dzīves kvalitāti.

 

AVOTS: European Association of Urology. Night-time urination reduced by cutting salt in diet. ScienceDaily. ScienceDaily, 27 March 2017.