PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Psihiskas saslimšanas saistītas ar paaugstinātu nāves risku no sirds un asinsvadu slimībām un cukura diabēta

Doctus
Psihiskas saslimšanas saistītas ar paaugstinātu nāves risku no sirds un asinsvadu slimībām un cukura diabēta
Freepik.com
Pētījumā pierādīts, ka nāves risks pacientam ar hroniskām neinfekcijas slimībām ir vairāk nekā divas reizes lielāks, ja pacientam ir arī psihiska saslimšana.

Neinfekcijas slimības, piemēram, cukura diabēts un sirds slimības, ir globāla sabiedrības veselības problēma, kas katru gadu izraisa aptuveni 40 miljonus nāves gadījumu. Jaunajā pētījumā pētnieki izmantoja Zviedrijas valsts reģistrus, lai izpētītu vairāk nekā 1 miljonu pacientu, kas dzimuši no 1932. līdz 1995. gadam un kuriem bija diagnosticētas hroniskas plaušu slimības, sirds un asinsvadu slimības un cukura diabēts. Vairāk nekā ceturtdaļai (25–32 %) datu analīzē iesaistīto cilvēku mūža laikā tika diagnosticēti jebkādi psihiski traucējumi.

5 gadu laikā pēc diagnozes noteikšanas 7 % (diapazons 7,4 % - 10,8 %; P<0,001) no pētījumā iekļautajiem cilvēkiem bija miruši no jebkāda iemesla un 0,3 % (0,3 %-0,3 %; P<0,001) bija miruši no pašnāvības. Vienlaicīgi psihiski traucējumi bija saistīti ar augstāku visu cēloņu mirstību (15,4 % -21,1 %), salīdzinot ar tiem, kuriem nebija šādu traucējumu (5,5 % - 9,1 %). Kad pētnieki salīdzināja katru pacientu ar neskartu brāli un māsu, lai ņemtu vērā ģimenes riska faktorus, psihiskā blakusslimība joprojām bija konsekventi saistīta ar paaugstinātu priekšlaicīgas mirstības un pašnāvību līmeni (koriģētais HR diapazons: aHRCL = 7,2; 95% TI [6,8 - 7,7]; P< 0,001 līdz aHRCV = 8,9; 95% TI [8,5 - 9,4]; P<0,001). Riski, kas sadalīti pēc psihiatriskās diagnozes; piemēram, mirstības risks bija 8,3 - 9,9 reizes paaugstināts tiem, kuriem bija blakusslimība vielu lietošanas traucējumi, salīdzinot ar neskartiem brāļiem un māsām, un 5,3 - 7,4 reizes tiem, kuriem bija depresija. Viens no pētījuma ierobežojumiem ir tāds, ka populāciju balstītu reģistru izmantošana pacientu identificēšanai nozīmē, ka psihiskas blakusslimības tika diagnosticētas speciālās aprūpes iestādēs un ka var palaist garām nediagnosticētas personas un personas ar mazāk smagām psihiskām slimībām.

Pētnieki norāda, ka psihiskiem traucējumu novērtēšana, ārstēšana un novērošana var samazināt mirstības risku cilvēkiem ar hroniskām neinfekcijas slimībām.

AVOTS: Sariaslan A, l Sharpe M, Larsson H, et al. Psychiatric comorbidity and risk of premature mortality and suicide among those with chronic respiratory diseases, cardiovascular diseases, and diabetes in Sweden: A nationwide matched cohort study of over 1 million patients and their unaffected siblings. PLOS Medicine, 2022; 19 (1): e1003864