PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Tūlītēja statīnu terapija pēc akūta insulta samazina invaliditātes risku

Doctus
Tūlītēja statīnu terapija pēc akūta insulta samazina invaliditātes risku
Freepik.com
Pētījuma INSPIRES rezultāti liecina, ka intensīvas statīnu lietošanas sākšana pacientiem ar akūtu vieglu išēmisku insultu vai augstu transitoriskas išēmiskas lēkmes (TIA) risku tūlīt pēc sākuma ievērojami samazina negatīvu funkcionālo iznākumu risku, salīdzinot ar ārstēšanas novilcināšanu.

Pētījumā vairāk nekā 6000 pacientu ar akūtu vieglu išēmisku insultu vai TIA un intrakraniālu vai ekstrakraniālu aterosklerozi (ICAS/ECAS) pēc nejaušības principa tika iedalīti 2 × 2 faktoru shēmā, lai 24 h salīdzinātu intensīvo un standarta prettrombocītu terapiju un intensīvo statīnu terapiju pret gaidīšanu 72 h pēc simptomu sākuma.

Intensīva prettrombocītu terapija ar klopidogrelu un aspirīnu atkārtota insulta risku nākamajās 90 dienās samazināja par 21 %, salīdzinot ar standarta viena līdzekļa terapiju, lai gan tā arī dubultoja vidēji smagas vai smagas asiņošanas risku.

Intensīvas statīnu terapijas uzsākšana ar atorvastatīnu pirmajās 24 stundās pēc sākuma neietekmēja atkārtota insulta risku, taču par 16 % samazināja negatīva funkcionālā rezultāta risku. Turklāt terapija bija droša, nepalielinot asiņošanas, hepatotoksicitātes vai muskuļu toksicitātes risku.

Tomēr pētnieki atzīmē, ka pastāv mijiedarbība starp intensīvu prettrombocītu terapiju un tūlītēju intensīvu statīnu terapiju ar tendenci uz palielinātu asiņošanu salīdzinājumā ar statīnu terapijas sākšanas aizkavi.

Pētnieki norāda, ka agrīna statīnu terapijas uzsākšana ir saistīta ar zemāku invaliditātes risku pēc insulta.

AVOTS: 9th European Stroke Organisation Conference (ESOC) 2023. Presented May 26, 2023. Abstract 3116