PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairāk nekā pusei pacientu ar apstiprinātu Covid-19 diagnozi saglabājas nogurums pēc izveseļošanās

Doctus
Vairāk nekā pusei cilvēku ar akūtu Covid-19 infekciju 10 nedēļas pēc sākotnējo simptomu parādīšanās joprojām ir ilgstošs nogurums, liecina jauna pētījuma rezultāti.

Nogurums ir bieži sastopams simptoms tiem, kam ir simptomātiska Covid-19 infekcija. Tomēr nebija zināms, vai Covid-19 izraisa pastāvīgu nogurumu tiem, kas atveseļojušies no akūtas infekcijas. Pētījumā pārbaudīja noguruma izplatību cilvēkiem, kuri ir atveseļojušies no Covid-19 slimības akūtās fāzes, izmantojot Chaldera noguruma rādītāju (CFQ-11). Pētījumā analizēja iespējamos noguruma prognozētājus pēc Covid-19 infekcijas, novērtējot Covid-19 smaguma rādītājus, perifērās imūnās aktivācijas marķierus un cirkulējošos pro-iekaisuma citokīnus. No 128 dalībniekiem (49,5 ± 15 gadi; 54% sieviešu) vairāk nekā puse ziņoja par noturīgu nogurumu (67/128; 52,3%), vidēji 10 nedēļas pēc sākotnējo Covid-19 simptomu parādīšanās. Netika konstatēta saistība starp  Covid-19 smaguma pakāpi (nepieciešamība pēc uzņemšanas stacionārā, papildu skābekļa vai kritiskā aprūpe) un nogurumu. Turklāt nebija saistības arī starp parastajiem laboratorijas iekaisuma marķieriem un šūnu apriti (leikocītu, neitrofilu vai limfocītu skaits, neitrofilu un limfocītu attiecība, laktāta dehidrogenāzes, C reaktīvā proteīna) vai iekaisumu veicinošu molekulu (IL-6 vai sCD25) un nogurumu pēc Covid-19. Sieviešu dzimums un tās, kurām jau ir diagnosticēta depresija / trauksme, bija augstāka iespējamība, ka būs nogurums. Pētījuma rezultāti apstiprina ievērojamu pēc vīrusa noguruma slogu cilvēkiem ar izslimotu Covid-19. Šis pētījums uzsver to, cik svarīgi ir novērtēt tos cilvēkus, kas atgūstas no Covid-19, neatkarīgi no sākotnējās slimības smaguma pakāpes.

 

AVOTS: Townsend L, Dyer AH, Jones K, et al. Persistent fatigue following SARS-CoV-2 infection is common and independent of severity of initial infection. PLOS ONE, 2020; 15 (11): e0240784

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus