PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vecums un smēķēšana ir svarīgākie riska faktori jebkura vēža attīstībai

Doctus
Vecums un smēķēšana ir svarīgākie riska faktori jebkura vēža attīstībai
Freepik.com
Jauns liels pētījums, ko vadīja Amerikas vēža biedrības (ACS) pētnieki, liecina, ka vecums un smēķēšana ir divi svarīgākie riska faktori, kas saistīti ar relatīvu un absolūtu piecu gadu risku saslimt ar jebkādas lokalizācijas ļaundabīgu audzēju. Rezultāti arī parāda, ka papildus vecumam un smēķēšanas vēsturei ārstiem jāņem vērā pārmērīgs ķermeņa tauku daudzums, jebkura ļaunadbīga audzēja esamība ģimenes anamnēze un vairāki citi faktori, kas var palīdzēt pacientiem noteikt, vai viņi var gūt labumu no uzlabotas vēža skrīninga vai profilakses programmām.

Šī pētījuma mērķis bija identificē populācijas, kuras var gūt vislielāko labumu no paplašinātās vēža sijājošās diagnostikas.

Divi Amerikas Vēža biedrības perspektīvie kohortas pētījumi tika izmantoti, lai noteiktu riska faktorus, kas saistīti ar  > 2 % absolūto jebkura vēža risku 5 gadu laikā. Kopumā 429 991 dalībniekam, kuram iepriekš nebija ļaundabīga audzēja anamnēzē, tika novēroti 5 gadus. Cox proporcionālo draudu modelis tika izmantots, lai novērtētu bīstamības koeficientus un 95 % ticamības intervālus. Izmantojot šos bīstamības koeficientus, tika izmantots individualizēts saskaņots absolūtā riska novērtējums, lai aprēķinātu absolūtos riskus pēc vecuma.

Kopumā 5 gadu laikā dalībniekiem tika diagnosticēti 15 226 invazīvi vēža gadījumi. Daudzfaktoru koriģētais relatīvais jebkura vēža risks bija spēcīgāks smēķētājiem, salīdzinot ar tiem, kas nekad nebija smēķējuši. Vīriešiem alkohola lietošana, vēzis ģimenes anamnēzē, sarkanās gaļas patēriņš un fiziskā mazaktivitāte arī bija saistīta ar paaugstinātu risku (p <0,05). Sievietēm ar paaugstinātu vēža risku bija saistīts ķermeņa masas indekss, 2. tipa cukura diabēts, histerektomija, paritāte, vēzis ģimenes anamnēzē, hipertensija, olvadu nosiešana un fiziska mazaktivitāte (p < 0,05). Absolūtais 5 gadu risks pārsniedza 2 % gandrīz visiem dalībniekiem, kas vecāki par 50 gadiem, un dažiem dalībniekiem, kas jaunāki par 50 gadiem, tostarp esošajiem vai bijušajiem smēķētājiem (< 30 gadi kopš atmešanas) un nesmēķētājiem ar ilgstošu ķermeņa masas indeksu >25 kg/m2 vai vēži pirmās pakāpes radiniekiem. Absolūtais 5 gadu risks bija 29 % vīriešiem un 25 % sievietēm.

Vecums un smēķēšana bija divi svarīgākie riska faktori, kas saistīti ar relatīvo un absolūto 5 gadu risku saslimt ar jebkuras loklaizācijas ļaundabīgu audzēju.

AVOTS: Patel AV, Deubler E, Teras LR, et al. Key risk factors for the relative and absolute 5‐year risk of cancer to enhance cancer screening and prevention. Cancer, 2022