PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zema A un B hepatīta vīrusa vakcinācijas aptvere pacientiem ar hronisku aknu slimību: ASV dati

Doctus
Freepik.com
Neskatoties uz pieejamām vadlīnijām ASV, kas uzsver nepieciešamību vakcinēties (vai dokumentēt imunitātes faktu) pret A un B hepatītu pacientiem ar hronisku aknu slimību, šie ieteikumi tiek ievēroti nepietiekamā līmenī.

Šā pētījuma mērķis bija noskaidrot, cik liela ir vakcinācijas aptvere pret A un B hepatītu vai dokumentēta reaktivitāte pret šiem vīrusiem pacientiem ASV ar hronisku aknu slimību.

Laika posmā no 2011.–2018.gadam tika ievākti pieaugušo pacientu dati, kam diagnosticēta ne-alkohola taukainā aknu slimība, alkohola inducēta aknu slimība, B hepatīts, C hepatīts. Tika noskaidrots, cik daudz no šiem pacientiem ir vakcinēti pret A un B hepatītu. Tāpat tika noskaidrots, vai šiem pacientiem ir A hepatīta antivielu reaktivitāte vai B hepatīta virsmas antivielu reaktivitāte.

Kopējā A hepatīta vakcinācijas aptvere vai antivielu reaktivitātes izplatība visszemākā bija pacientiem ar ne-alkohola taukaino hepatozi (60, 8 %, 95 % TI 57,9–63,6) un alkohola inducētu aknu slimību (61,8 %, 95 % TI 59,0–64,6) un augstākā starp tiem indivīdiem, kam diagnosticēts B hepatīts (82, 9 %, 95 % TI 76,8–89,0). Kopējā B hepatīta vakcinācijas aptvere vai B hepatīta virsmas antivielu reaktivitātes izplatība bija daudz zemāka: 38, 6 % (95 % TI 35,7–41,4) ne-alkohola taukainas hepatozes pacientiem, 40,7 % (95 % TI 34,4–47,0) hroniska C hepatīta pacientiem un 47, 1 % (95 % TI 44,3–49,9) alkohola inducētas aknu slimības pacientiem.

Pētnieki secina, ka pieaugušajiem ar hroniskām aknu slimībām imunizācijas dati un/vai dokumentēti reaktivitātes dati uz A un B hepatīta vīrusu ir satraucoši zemi. Par šo vērts aizdomāties, jo esoša hroniska aknu slimība paaugstina risku attīsties smagas gaitas A un/vai B hepatīta infekcijai un esošās slimības dekompensāciju.

Avots: Wong RJ, Gish RG, Cheung R, Chitnis AS. Low Prevalence of Vaccination or Documented Immunity to Hepatitis A and Hepatitis B Viruses Among Individuals with Chronic Liver Disease. Am J Med. 2021 Mar 25:S0002-9343(21)00159-5. doi: 10.1016/j.amjmed.2021.02.008. Epub ahead of print. PMID: 33775642.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus