Miega traucējumi un kaulu blīvuma izmaiņas
Miega trūkums ir bieži sastopama problēma, kas var būt saistīts ar hronisku slimību risku, un var būt saistīts arī ar kaulu blīvuma samazināšanos, secināts pētījumā.
Pētnieki atklāja, ka veseliem vīriešiem samazinās kaulu minerālais blīvums pēc trīs nedēļu miega ierobežojumiem un izjaukta cirkadiānā ritma.
Nepietiekams miega daudzums ir bieži izplatīta problēma, 25 % ASV iedzīvotāju neregulāri cieš no miega trūkuma un 10 % bieži, secināts Amerikas Slimību profilakses un kontroles centra ziņojumā.
Pētījumā iekļautie 10 vīrieši bija daļu no lielāka pētījuma. Šajā pētījumā tika novērtēta miega traucējumu ietekme uz veselību. Visi pētījuma dalībnieki dzīvoja laboratorijā, trīs nedēļas dalībnieki gāja gulēt četras stundas vēlāk nekā iepriekšējā dienā, rezultātā dalībniekiem bija 28 stundu diennakts. Vīrieši drīkstēja gulēt tikai 5,6 stundas 24 stundu periodā, jo īss miegs ir bieži sastopams nakts un maiņu darba darbiniekiem. Asins analīzes tika paņemtas pētījuma sākumā un pēc trīs nedēļām, tika analizēts kaulu biomarķieris. Seši vīrieši bija vecumā 20 – 27 gadi, četri bija vecumā 55 – 65 gadi. Pēc trīs nedēļām visiem vīriešiem bija ievērojami samazinājies kaulu biomarķieris P1NP, salīdzinot ar pētījuma sākumu. Šis samazinājums bija ievērojamāks gados jaunākiem dalībniekiem: 27 % pret 18 %.
Šie rezultāti pierāda, ka miega traucējumi var būtiski ietekmēt kaulu metabolismu jaunībā, kad kauli aug un tam var būt nozīmīga loma kaulu veselībā nākotnē.
Tālāki pētījumi ir nepieciešami, lai apstiprinātu šos rezultātus un novērtētu, vai līdzīga saistība ir novērojama arī sieviešu populācijā.
Ja hronisks miega trūkums tiek identificēts kā jauns osteoporozes riska faktors, tas varētu palīdzēt izskaidrot, kādēļ šobrīd apmēram 50 % no 54 miljoniem amerikāņu nav zināms osteoporozes cēlonis.
AVOTS: The Endocrine Society. "Prolonged sleep disturbance can lead to lower bone formation." ScienceDaily. ScienceDaily, 2 April 2017.

Saistītie raksti
-
Miega traucējumi. Parasomnijas un obstruktīvā miega apnoja
Apzināts kontakts ar apkārtējo pasauli cilvēkam miega laikā zūd, miegs ir vitāli svarīgs organisma stāvoklis un nepieciešamība pēc tā ir nepārvarama. Apmēram trešdaļu dzīves cilvēks pavada miegā. Miega laikā samazinās visu CNS daļu aktivitāte, īpaši garozā, kas spilgti izpaužas galvas smadzeņu biopotenciālu pierakstā — elektroencefalogrammā. Lasīt visu
-
Cukura diabēts un insulīna rezistence ir nozīmīgi priekšlaicīgas koronārās sirds slimības riska faktori sievietēm
Kohorta pētījumā ar 28 024 sievietēm secināja, ka cukura diabēts un insulīna rezistence ir nozīmīgi riska faktori koronārās sirds slimības (KSS) attīstībā. Lasīt visu
-
Metformīna lietošana samazina nāves risku pacientiem ar Covid-19 un cukura diabētu
Metformīna lietošana pirms Covid-19 diagnozes ir saistīta ar trīskārtīgu mirstības samazināšanos Covid-19 pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu. Cukura diabēts ir nozīmīgs riska faktors Covid-19 komplikāciju attīstībai. Lasīt visu
-
Par ārkārtas situācijas turpināšanu varētu lemt pēc "luksafora principa"
Pēc 7. februāra par ārkārtas situācijas virzību varētu lemt pēc “luksofora principa”, nosakot konkrētus saslimstības rādītājus, proti, pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Lasīt visu