NSPL lietošana paaugstina kardiovaskulāro risku pacientiem ar osteoartrītu

Doctus . | 2018. gada 19. jūnijs

Pacientiem ar osteoartrītu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NSPL) lietošana paaugstina kardiovaskulāro slimību risku vairāk kā divas reizes, salīdzinot ar vispārējo populāciju, secināts jaunā pētījumā.

Pētnieki norāda, ka osteoartrītu izārstēt nevar,var mazināt tikai sāpes, bet, ja sāpes mazina ar NSPL, paaugstinās kardiovaskulāro slimību risks. NSPL tiek plaši lietoti, lai mazinātu stīvumu locītavās. Jau iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīts, ka osteoartrīts ir neatkarīgs kardiovaskulāro slimību riska faktors.

Šajā pētījumā tika analizēta informācija par 7743 pacientiem ar osteoartrītu un vecuma un dzimuma pielāgotu kontroles grupu (n=23 229) bez osteoartrīta. Ar daudzfaktoru Koks proporcionālo draudu modeli tika aprēķināts, ka primārais iznākums – kardiovaskulāra slimība – ir par 23 % augstāks pacientiem ar osteoartrītu, salīdzinot ar pacientiem bez osteoartrīta, samērojot pēc vecuma, dzimuma, sociālekonomiskā statusa, ķermeņa masas indeksa, hipertensijas, cukura diabēta, hiperlipidēmijas un hroniskas obstruktīvas plaušu slimības.

Pacientiem ar osteoartrītu bija par 42 % lielāks sastrēguma sirds mazspējas risks, par 17 % lielāks išēmiskas sirds slimības risks un par 14 % lielāks insulta risks nekā pacientiem bez osteoartrīta.

Kad analīzei tika pievienots NSPL lietošanas status, secināja, ka apmēram 67,5 % no kopējā osteoartrīta efekta uz kardiovaskulāro risku ir izskaidrojams ar NSPL lietošanu. Sastrēguma sirds mazspējas risks pieauga par 44,8 %,  išēmiskas sirds slimības risks pieaug par 94,5 % un insulta risks par 93,3 %, lietojot NSPL.

Pētnieki norāda, ka šī pētījuma rezultāti apliecina, ka NSPL lietošana ir liela problēma un ir jādomā, kā šo problēmu novērst.

 

AVOTS: European League Against Rheumatism (EULAR) Congress 2018: Abstract OP0190. Presented June 14, 2018.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu