PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā nodrošināt labāku cukura diabēta kontroli Latvijā?

I. Dzintara
Lai pievērstu uzmanību saslimstībai ar 2. tipa cukura diabētu (CD) un ģimenes ārstu lielajai nozīmei tā aprūpē, Latvijas Diabēta asociācija sadarbībā ar Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju 20. aprīlī rīkoja konferenci “2. tipa cukura diabēta terapijas aktualitātes 2012”. Konferenci apmeklēja ļoti liels nteresentu skaits, kas liecina, ka CD ārstēšana ir aktuāls jautājums plašam medicīnas speciālistu lokam. Konferenci atklāja abu asociāciju prezidenti – Ingvars Rasa un Pauls Princis.

Aktualitāte
Konferences vadītāji (no kreisās) – Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis un Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa Konferences vadītāji (no kreisās) – Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis un Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa
Konferences vadītāji (no kreisās) – Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidents Pauls Princis un Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa

Konferences ievadā Diabēta asociācijas prezidents Ingvars Rasa uzsvēra, ka 2. tipa cukura diabēts ir nopietna problēma visā pasaulē. Arī Latvijā pacientiem ar 2. tipa CD ir divas reizes lielāka mirstība nekā pārējā populācijā, Latvijā CD pacientu skaits (75 341) 2011. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, ir palielinājies vismaz par 4,5%, savukārt vēlīnās CD komplikācijas veido ļoti lielas izmaksas no kopējā veselības budžeta. Latvijas lielākā problēma ir nereģistrēti un nediagnosticēti 2. tipa CD pacienti, jo, ja Eiropas valstīs šī slimība vidēji ir 8,9% populācijas, kaimiņu valstīs, piemēram, Vācijā un Krievijā - 12%, tad Latvijā oficiālā saslimstība ar CD ir tikai 3,6%.Tie ir satraucoši dati, jo savlaicīga CD diagnostika un ārstēšana ir vienīgais veids, kā palīdzēt 2. tipa CD pacientiem aizkavēt vai novērst vēlīnās CD komplikācijas un nodrošināt ilgāku dzīvildzi. Latvijā noteikti būtu nepieciešama cukura diabēta skrīninga un Nacionālā cukura diabēta programma, lai palīdzētu risināt šo problēmu, par kuru jau 15 gadus cīnās Latvijas Diabēta asociācija.

Latvijas Diabēta asociācijas valdes priekšsēdētāja Gunta Freimane iepazīstināja ar aktualitātēm cukura diabēta pacientu aprūpē starptautiskā skatījumā. Tika minēti dati no Starptautiskās Diabēta federācijas (IDF), PVO un ES dalībvalstu aktuālajiem dokumentiem. Viņa norādīja, ka Latvijā satraucoši lielam CD pacientu skaitam (53%) nav sasniegta mērķa glikēmija, vērtējot pēc HbA1c %.

Ārstēšana

Tālākā konferences programma tika veltīta 2. tipa cukura diabēta ārstēšanai, īpašu uzmanību šajā reizē veltot tieši perorālai antidiabētiskai terapijai, kas arī ir visbiežāk lietotā (apmēram 58% gadījumu), lai ģimenes ārsti, pārzinot antidiabētiskās terapijas iespējas, varētu sasniegt labākus CD kontroles rādītājus saviem pacientiem.

Gan vēsturiski, gan arī pēc jaunākā 2011./2012. gada IDF terapijas algoritma (skat. attēlu) tradicionālā pirmās rindas terapija ir metformīns. Ar metformīna interesanto atklāšanas un ieviešanas vēsturi un terapijas priekšrocībām iepazīstināja endokrinoloģe Ilze Konrāde.

IDF ieteiktais 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas algoritms IDF ieteiktais 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas algoritms
Attēls
IDF ieteiktais 2. tipa cukura diabēta ārstēšanas algoritms

Turpinājumā endokrinoloģe Inese Pavliņa izvērtēja sulfonilurīnvielu (SU) grupu, kas ir otrā plašāk lietotā antidiabētisko medikamentu grupa. Šīs grupas priekšrocības ir labā efektivitāte - tā ir efektīva 75% CD pacientu ar būtisku glikēmijas rādītāju pazeminājumu, tai ir ilgtermiņa pierādījumi uz kardiovaskulāro notikumu mazināšanu (ADVANCE pētījums ar gliklazīdu), plašā pieejamība un ļoti laba cenas/efektivitātes attiecība. SU grupas trūkumi ir hipoglikēmijas un ķermeņa svara pieaugums, taču endokrinoloģe uzsvēra, ka ne visi SU grupas medikamenti ir vienādi un hipoglikēmijas biežāk parādās ar vecākas paaudzes SU, kā arī iepriekš neapmācītiem CD pacientiem.

Ar DPP-4 inhibitoru grupu iepazīstināja endokrinoloģe Una Gailiša. Jaunas medikamentu grupas ir ļoti nepieciešamas, lai dažādotu 2. tipa CD pacientu terapiju un iedarbotos uz dažādiem CD patofizioloģijas posmiem. Šai medikamentu grupai - zarnu hormoniem jeb inkretīniem - ir svarīga nozīme 2. tipa CD patoģenēzē. Limitējošs faktors šīs medikamentu grupas plašai lietošanai ir to dārdzība un ilgtermiņa pierādījumu trūkums.

Glitazonu klases priekšrocības būtu efektivitāte 2. tipa diabēta pacientiem ar izteiktu insulīna rezistenci. Taču, lai arī pirmsākumos ar šo medikamentu grupu saistījās lielas cerības, ilgtermiņa pētījumi parādīja daudzus ierobežojumus to plašākai lietošanai.

Klīniskie gadījumi

Paralēli lekcijām ļoti saistošā veidā notika arī divu pacientu klīnisko gadījumu analīze - klausītājiem bija iespēja izteikt priekšlikumus, piedalīties diskusijā un pārdomāt līdzīgu gadījumu iespējamās antidiabētiskās terapijas korekcijas savā praksē, ja ārstēšanas mērķis netiek sasniegts.

Kopsavilkums

Konferences noslēgumā tās organizētājs un vadītājs endokrinologs Ingvars Rasa uzstājās ar kopsavilkumu par antidiabētiskas perorālās terapijas būtiskākajiem aspektiem, kas ārstam jāņem vērā, izvēloties pacientam vispiemērotāko. Kā lielāko izaicinājumu viņš minēja spēju piemeklēt atbilstīgu terapiju katram pacientam, uzsverot racionālas kombinētas terapijas nozīmi. Bieži tikai ar kombinētu terapiju iespējams sasniegt CD kompensāciju. Ļoti aktuāls ir jautājums par glikēmijas mērķi, un vairākums speciālistu atbalsta individualizētu glikēmijas mērķi katram CD pacientam.

Tomēr svarīgi atcerēties, ka labi glikēmiskie rādītāji (tuvāki 6,5% HbA1c, bez medikamentu izraisītām blaknēm un hipoglikēmijām) labāk pasargās pacientus no mirstības un saslimstības, tāpēc arī jaunākais IDF algoritms rekomendē lielākai pacientu daļai sasniegt HbA1c zem 7%. Viennozīmīgi - kombinējot dažādu grupu perorālos antidiabētiskos medikamentus, iespējams sasniegt gan labākus glikēmijas rādītājus, gan novērst iespējamās medikamentu blaknes. Tomēr vienmēr svarīgi ievērot katra medikamenta indikācijas, papildu iedarbību un kontrindikācijas.

Konferences organizatori izsaka pateicību visiem 22 konferences sponsoriem, kuru ieguldījuma dēļ šī interesantā konference tās dalībniekiem bija bez maksas un kuri plašā izstādē iepazīstināja ar saviem piedāvājumiem.

Nākamajā gadā līdzīga konference paredzēta par insulīna terapijas nozīmi CD ārstēšanā.

Foto: Jānis Brencis

 

 

Raksts žurnālā