PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijā vēl nebijis princips veselības aprūpē – vienas pieturas aģentūra

I. Dzintara
Latvijas Jūras medicīnas centrs šā gada 1. oktobrī atklājis jaunu struktūrvienību – Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centru. Jaunais centrs atrodas brīnišķīgā vietā Sarkandaugavā, koku ieskautā teritorijā, kur piekļūt var pa Sarkandaugavas mazajām ieliņām un piebraukt no plašās Duntes ielas. Dzeltenīgi oranžo ķieģeļu ēka, kas aizpagājušajā gadsimtā bija Sarkandaugavas bērnu patversme, ir atjaunota un mājīgajās telpās uzņems gan lielus un mazus, gan jaunus un ne tik jaunus pacientus.

 

Ēka pirms rekonstrukcijas. Ēka pirms rekonstrukcijas.
1. attēls
Ēka pirms rekonstrukcijas.
No bērnu patversmes līdz modernam veselības centram

XIX gadsimta beigās Rīga strauji attīstījās, Sarkandaugava kļuva par vienu no Rīgas rūpniecības rajoniem. Lai nodrošinātu visu jaunuzcelto rūpnīcu darbību, bija nepieciešams arī sieviešu darbaspēks. Lai sievietes varētu atslogot no bērnu aprūpes, 1880. gadā tika uzbūvēta ēka, kas kalpoja par bērnudārzu jeb bērnu patversmi. No 1944. gada šajā ēkā atradās stacionārs - Latvijas Baseina Centrālā slimnīca, kurā bija divas nodaļas - strutainās ķirurģijas un iekšķīgo slimību nodaļa, stacionārā tika nodrošināta jūrnieku aprūpe. 1990. gadu sākumā Latvijas Baseina slimnīca paplašināja darbību un kļuva atvērtāka sabiedrībai, sniedzot medicīnisko palīdzību visiem Latvijas iedzīvotājiem. 1994. gadā Baseina slimnīca ieguva jaunu nosaukumu - Latvijas Jūras medicīnas centrs. Laikiem un veselības aprūpes politikai mainoties, stacionāru skaitu samazināja un, kad 2009. gadā valsts vairs neslēdza līgumu par stacionāra pakalpojumu pirkšanu, slimnīca pārstāja darboties, tad ēka kādu brīdi stāvēja tukša. Latvijas Jūras medicīnas centra vadība nepadevās un rada iespēju vēsturisko ēku atjaunot un pārveidot par mūsdienīgu ambulatorās veselības centru. 2010. gadā tika sākts projekts "Ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana AS "Latvijas Jūras medicīnas centrs", nodrošinot stacionārās veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēja pārprofilēšanu uz ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu" un tika iegūts līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF). Pateicoties ERAF līdzfinansējumam, ēka Patversmes ielā 23 ir atdzimusi jaunā izskatā un ieguvusi jaunu vērtību. Ēka rekonstruēta, apkārtējā teritorija - sakārtota un labiekārtota. Ēka ieguvusi jaunu funkciju. Jaunais ambulatorās veselības aprūpes centrs atbilst arī valsts pamatnostādnēm ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanā.

Pēc rekonstrukcijas. Pēc rekonstrukcijas.
2. attēls
Pēc rekonstrukcijas.
Vienas pieturas aģentūras princips

Līdz ar jaunā centra darbības sākšanu pacientiem veselības aprūpes organizēšanā tiek piedāvāts princips "vienas pieturas aģentūra". Tas nozīmē, ka pacientam nodrošināta pilnīga vairāku posmu veselības aprūpe vienviet - no veselības problēmas atpazīšanas pie ģimenes ārsta, pediatra vai speciālista līdz precīzai diagnozes noteikšanai ar modernu diagnostisko izmeklējumu palīdzību. Nākamais "vienas pieturas aģentūras" posms ir rekomendāciju un ārstēšanās plāna izveide gan ambulatorai ārstēšanai, gan, ja nepieciešams, izmeklējumu veikšanai un ārstēšanai dienas stacionārā, gan arī ārstēšanai slimnīcā un ķirurģisko operāciju veikšanai turpat - Latvijas Jūras medicīnas centrā.  Raitu un savlaicīgu pakalpojumu saņemšanu nodrošina ieviestā datorizētā programma "Ārstu birojs", kā arī moderna reģistratūra ar laipnām un zinošām reģistratorēm, kur pacients tūlīt pēc vizītes pie ārsta vai arī vēlāk telefoniski var pierakstīties uz visiem nepieciešamajiem izmeklējumiem un papildu konsultācijām. Jaunajā centrā reģistratūras darbs tiek paplašināts, lai pacientiem savienojums ar reģistratūru nebūtu jāgaida ilgi, ir padomāts par telekomunikāciju uzlabošanu, lai būtu vairākas līnijas, lai nav zvanu drūzmēšanās, lai reģistratūra pieejama maksimāli vienkārši. Pateicoties ERAF līdzfinansējumam, Latvijas iedzīvotājiem varam nodrošināt iespējami pieejamāku veselības aprūpi un slimību ārstēšanu.

Pieejamie pakalpojumi

Latvijas Jūras medicīnas centra Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrā pacienti var ambulatori konsultēties pie ķirurga un traumatologa, urologa un ginekologa, terapeita un kardiologa. Svarīgi, ka tas pats ārsts, kas būs konsultējis ambulatori, gādās arī par ārstēšanos slimnīcā, nepieciešamības gadījumā veiks ķirurģiskas manipulācijas vai operācijas. Centrā piedāvātās manipulācijas un operācijas:

  • traumatologi-ortopēdi veic ceļgala, pleca, pēdas, elkoņa locītavu endoskopisko ķirurģiju, ceļgala un gūžas locītavu endoprotezēšanu, ekstremitāšu iegūtu un iedzimtu deformāciju korekciju;
  • ginekologi piedāvā plašu ginekoloģisko procedūru un operāciju veikšanu gan ambulatori, gan stacionārā, kur sievietēm radīti īpaši mājīgi apstākļi;
  • ķirurgi vēdera dobuma orgānu operācijas un korekcijas piedāvā veikt ar tradicionālām metodēm un laparoskopiski, veic visu veidu trūču plastikas, vēnu, vairogdziedzera operācijas, patoloģiskas aptaukošanās korekciju un citas operācijas.

Jaunais Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrs piedāvās arī plašāka profila konsultācijas, proti, pacienti varēs konsultēties pie neirologa, oftalmologa, otolaringologa, pulmonologa, reimatologa, dermatovenerologa un endokrinologa. Plānots, ka endokrinologs strādās komandā ar uztura speciālistu, podiatru un fizioterapeitu. Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrā konsultēs arī fizikālās medicīnas ārsts, kas pacientiem nodrošinās dažādas fizikālās terapijas procedūras. Fizioterapeita vadībā pacienti varēs aktīvi darboties mājīgā vingrošanas zālē ar jaunu, modernu, kvalitatīvu un pacientam drošu aprīkojumu. Pacientu veselībai, labsajūtai un skaistumam piedāvāsim arī pēdas aprūpes ārstnieciskās procedūras un kosmētisko pedikīru. Latvijas Jūras medicīnas centrs ir Latvijā vienīgā medicīnas iestāde, kur iespējams veikt pilnu kuņģa-zarnu trakta izmeklēšanu, diagnostiku un ārstēšanu. LJMC Gastroklīnika ir tehnoloģiski modernākais un plašāk aprīkotais endoskopijas centrs Latvijā. Tā kā daudzu slimību cēloņi ir vieni un tie paši - stress, mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs, smēķēšana -, tad Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrs pacientiem piedāvās laikus rūpēties par veselību, nodrošinot sirds un plaušu veselības funkcionālo diagnostiku - veloergometriju, spirometriju, Holtera monitorēšanu u.c. Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrā ir arī moderna laboratorija. Laboratorijas speciālisti veic gandrīz visus nepieciešamos izmeklējumus, analīžu rezultātus pacients var saņemt pats vai tie tiek nodoti ārstējošajam ārstam. Tāpat pozitīvi vērtējamas iespējas pacientam vizītes laikā pie ginekologa vai urologa veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu, nav nepieciešamas papildu vizītes, viss notiek vienas vizītes laikā. Tātad ietaupās pacienta laiks, ātrāk ir skaidra diagnoze un bez kavēšanās var sākt ārstēšanas procesu. Ambulatorie un dienas stacionāra pakalpojumi pieejami gan valsts veselības aprūpes budžeta ietvaros, gan kā maksas pakalpojumi. Pacientiem tiks skaidrots, kādas ir iespējas saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus, kādas ir gaidīšanas rindas uz tiem, kā arī to, kuri ir maksas pakalpojumi un kādas ir iespējas izmantot šos pakalpojumus.

Informācija speciālistiem

Latvijas Jūras medicīnas centrs plāno izveidot informatīvo tālruni, uz kuru varētu zvanīt ģimenes ārsti un konsultēties par savu pacientu nosūtīšanu pie speciālista, tā tiktu ietaupīts laiks, kas nepieciešams, lai pacients atrastu konsultantu/speciālistu, kurš varētu konsultēt un palīdzēt veselības problēmu risināšanā. Tāpat ģimenes ārstam ir vieglāk, ja pacients apmeklē vienu iestādi, kur saņem visus nepieciešamos izmeklējumus un konsultācijas un tad pie ģimenes ārsta dodas jau ar pilnīgu izrakstu un ārstēšanas plānu. Pacientam tad ir viens ģimenes ārsts un viens speciālists, kas nepieciešamības gadījumā pacientu vada no ambulatorā posma līdz stacionāra posmam, tādējādi atvieglojot sadarbību starp ģimenes ārstu un speciālistu. Foto: no LJMC arhīva

Pelnrušķītes atdzimšana

Jānis BIRKS. Jānis BIRKS.
3. attēls
Jānis BIRKS.
Jānis Birks, A/S “Latvijas Jūras medicīnas centrs” valdes priekšsēdētājs Man ir patiess prieks, ka mums izdevies īstenot šo projektu, šīs ēkas pārvērtības es vēlētos nosaukt par pelnrušķītes atdzimšanu. Kad 1992. gadā pirmo reizi redzēju šo ēku, tā bija necila un visai nepievilcīga. Šobrīd ir gandarījumus, ka Rīgai esam atdevuši arhitektonisku un kultūrvēsturisku vērtību. Esam devuši savu ieguldījumu Rīgas sakārtošanā, lai gan tā ir tikai tāda maza Rīgas daļiņa, tomēr tas nav mazsvarīgi un mums tas ir izdevies. Jaunā centra “odziņa”, ar ko vēlamies iepazīstināt sabiedrību un ar ko mēs atšķiramies no visām citām ambulatorajām ārstniecības iestādēm Latvijā, ir princips “vienas pieturas aģentūra”. Mums šķiet, ka vienas pieturas aģentūras princips veselības aprūpē ir ļoti draudzīgs mūsu pacientiem. Latvijas Jūras medicīnas centram ir skaidra šā principa filozofija un mērķi, un mēs darīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai šo principu iedzīvinātu ikdienas dzīvē un mūsu pacienti būtu apmierināti ar mūsu pakalpojumiem un to kvalitāti. Mēs cienām savus pacientus, respektējam viņu vēlmes, mēs vēlamies, lai mūsu pacienti izveseļojas!