Mēdz teikt — kā gadu iesāksi, tā viss ritēs. Vai atceramies, kā iesākām 2021. gadu?
7. janvārī tikām pie jauna veselības ministra Daniela Pavļuta, kurš annālēs ieguls ar pompozo Vakcinācijas biroju (kas pēc kritikas pārtapa par krietni pieticīgāku Vakcinācijas projekta nodaļu Nacionālajā veselības dienestā) un ar ne pārāk veiksmīgām vakcinācijas reklāmas kampaņām.
Šo gadu atcerēsimies arī kā tūļāšanos starp dažādām interesēm, ieslīgšanu vasaras atelpā un neieklausīšanos epidemiologu scenārijos, tādējādi slimnīcās radot katastrofu ar 1500 stacionētiem Covid–19 pacientiem un pametot gaisā neveiklu ideju par mediķu mobilizāciju.
Šāgada melnais skaitlis — ar Covid–19 saistīto nāves gadījumu skaits pārsniedzis 4000. Starp viņiem arī ārsti, kolēģi...
Bieža insaideru remarka par Covid laiku ir bažas par jaunajiem kolēģiem, kas ar nelieliem galopiem klātienē (darbu Covid nodaļās) medicīnu apgūst datora ekrānā. Pasniedzēji nezaudē humoru un teic, ka, pieņemot eksāmenu, jūtas kā lielie brāļi, jo videokamerā jāvēro, ko studenti dara mājās. Jācer, ka mazie brāļi veikli evolucionēs un pielāgosies Covid realitātei. Tāda vienkārši ir cilvēka daba.
Nav jau tā, ka mums bijis tikai Covid, jo mediju telpā ik pa brīdim tiek izvilktas ziņas par unikālām operācijām, ko veic bērnu ķirurgi, sirds un asinsvadu ķirurgi, plastikas ķirurgi, onkologi, traumatologi. Mums patiešām ir ārsti, kas spēlē augstākajā līgā! Taču apbrīnu un labus vārdus pelnījuši visi, kas savu rutīnas darbu šajā laikā veic ar savaldīgu sejas izteiksmi un gaišu attieksmi.
Ko sola 2022. gads? The Economist raksta, ka Covid–19 nepazudīs, bet pamazām sāks izklīst. Balstvakcīna, bērnu vakcinācija... pasaule, visticamāk, pieņems arvien skarbākus mērus (piemēram, Austrijas kanclers Šallenbergs paziņojis, ka ar februāri ievieš obligātu vakcināciju, jo nevēlas ne ceturto, ne piekto, ne sesto vilni).
Lai būtu kā būdams, gadu mijā atcerēsimies, ka mūsu domu, darbu trajektorija maina sastapto cilvēku trajektorijas. Būsim iedvesma, stiprais plecs un bākuguns cits citam! Lai gaišs 2022. gads!
Gadu mijā cilvēki mēdz uzrakstīt savus sapņus un mērķus — pēc gada ir interesanti palūkot, kas no sapņu deklarācijas īstenots. 2023. gads nozarei nesolās būt viegls, bet kurš teicis, ka grūtības vienmēr ir tikai ar mīnusa zīmi?
Gan dažādi miega traucējumi, gan hronisks nogurums ir bieži sastopamas problēmas medmāsu vidū. Maz zināms par maiņās strādājošo medicīnas māsu miega–nomoda cikla atšķirībām un ietekmi uz darba spējām.
Acne vulgaris ir bieži sastopama problēma pusaudžu vidū un visai bieži nepāriet arī pieaugušo vecumā. Apmēram trešdaļa pacientu saņem ilgstošus kursus antibakteriālas terapijas (28 dienas un ilgāk). Pieaugot antibakteriālai rezistencei, nepieciešams meklēt jaunas alternatīvas antibiotiku terapijas vietā. Spironolaktons varētu būt viena no tām savu antiandrogēno īpašību dēļ.
Farmācijas uzņēmuma AS “Olainfarm” nodrošināto 1400 eiro stipendiju ikgadējā konkursā ieguvušas trīs Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas fakultātes 4. kursa farmācijas studentes – Anete Vircava no Salaspils, Anna Novosada no Daugavpils un Jūlija Gurinoviča no Ventspils. “Olainfarm” stipendiju spožākajiem farmācijas studentiem piešķir jau 13. gadu, lai veicinātu izcilību Latvijas farmācijas nozarē.
Regulāras fiziskās aktivitātes var palielināt sāpju toleranci - jauns atklājums, kas var ietekmēt tos, kuri piedzīvo hroniskas sāpes, liecina jauni pētījumi.
2023. gada 15.aprīlī notika 2. RSU Endokrinoloģijas un vielmaiņas slimību studentu zinātniskā pulciņa Olimpiāde “Dzīves Hormons” 2023. Šogad Olimpiādē gudrībā un atjautībā sacentās jau 12 komandas no RSU un LU, kopskaitā 35 medicīnas fakultātes 2.- 6. akadēmiskā gada studenti!
Pētījuma aplēses liecina, ka 2050. gadā būs vairāk nekā 800 miljoni muguras sāpju gadījumu, kas ir par 36 procentiem vairāk nekā 2020. gadā. Tā kā sabiedrība noveco, pētnieki saka, ka mums ir "jānobremzē" muguras sāpju gadījumi, pirms slogs kļūst pārāk liels veselības aprūpes sistēma.
Latvijas zinātnieki un klīnicisti, sadarbojoties Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Tehniskās universitātes un SIA Hipnos ekspertiem, rada unikālu ierīci, kas palīdzēs ārstiem un māsām kontrolēt pacienta elpošanas sistēmas stāvokli un savlaicīgi koriģēt skābekļa padevi pacientiem ar smagām plaušu un elpošanas slimībām.
Pacientiem, kuri pārvalda depresiju, izmantojot psiholoģisko terapiju, ir samazināts sirds un asinsvadu slimību risks. Tas ir Apvienotajā Karalistē veikta liela kohortas pētījuma rezultāts. "Tiem, kuriem depresijas simptomi mazinājās pēc terapijas, bija par 10 % līdz 15 % mazāka iespēja piedzīvot kardiovaskulārus notikumus nekā tiem, kuriem depresijas simptomi nemazinājās," ziņo autori European Heart Journal.
Zemas devas datortomogrāfija (DT) kā plaušu vēža skrīninga metode pierādījusi sevi kā noderīga metode mirstības samazināšanā agrīni atklāta vēža gadījumā. Tāpat arī tiek ziņots par citām klīniski nozīmīgām atradnēm zemas devas DT izmeklējuma laikā, taču līdz šim nevienā pētījumā tās nav apkopotas un aprakstītas.
Mākslīgais intelekts varētu būt noderīgs instruments psihiskās veselības ārstēšanā, liecina Ilinoisas Universitātes Čikāgas pētnieku vadītā jaunā pilotpētījuma rezultāti.
26. un 27. maijā notiekBaltijas urologu kongress BALTIC 2023. Tas norisinās jau astoto gadu un ir lielākā un nozīmīgākā Baltijas urologu ikgadējā tikšanās. Šogad gods šo pasākumu organizēt ir Latvijas urologu asociācijai un tās biedriem.