PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai ir iespējama Covid-19 transmisija caur mātes pienu? Pētījumā pierāda, visticamāk, ka nē

Doctus
Tā kā jaunais koronavīruss turpina izplatīties visā pasaulē, pieaug arī māšu bažas, ka viņas varētu nodot Covid-19 bērnam caur mātes pienu. Lai arī līdz šim nav bijuši dokumentēti gadījumi, kad zīdainis būtu inficējies ar Covid-19 no inficēta mātes piena, joprojām ir jautājums par šāda veida transmisijas iespējamību.

Pētījumā, kas tika publicēts 2020. gada 19. augustā JAMA tiešsaistes izdevumā, tika pārbaudīti 64 mātes piena paraugi no 18 sievietēm visā ASV, kas inficētas ar SARS-CoV- 2. Lai gan vienā paraugā bija pozitīva vīrusa RNS, turpmākajos testos tika atklāts, ka vīruss nespēj replicēties un tādējādi nespēj izraisīt infekciju zīdainim, kurš tiek barots ar krūti.

"Vīrusu RNS noteikšana nav pielīdzināma infekcijai. Tam ir jāaug un jāpavairojas, lai būtu infekciozs, un mēs nevienā no mūsu paraugiem to neatradām. Mūsu atklājumi liecina, ka pats mātes piens, iespējams, nav infekcijas avots zīdainin," sacīja Christina Chambers, PhD, MPH, pētījuma galvenā pētniece.

Pašreizējie ieteikumi, lai novērstu transmisiju zīdīšanas laikā ir roku higiēna un piena atsūknēšanas aprīkojuma sterilizēšana pēc katras lietošanas.

"Tā kā līdz šim nebija datu, dažas sievietes, kas inficētas ar SARS-CoV-2, ir izvēlējušās vispār nebarot bērnu ar krūti. Mēs ceram, ka mūsu rezultāti un turpmākie pētījumi sniegs sievietēm pārliecību, kas nepieciešama, lai viņas zīdītu. Cilvēka piens sniedz nenovērtējamus ieguvumus mātei un mazulim," sacīja Grace Aldrovandi, MD, pētījuma līdzdirektore.

Agrīna barošana ar krūti ir saistīta ar samazinātu zīdaiņu pēkšņas nāves sindroma un aptaukošanās risku, kā arī uzlabotu imūno veselību un intelekta testu sniegumu. Mātēm zīdīšana tika saistīta ar zemāku krūts un olnīcu vēža, sirds un asinsvadu slimību un 2. tipa cukura diabēta risku.

Pētnieki arī imitēja Holdera pasterizācijas procesa apstākļus, ko parasti izmanto cilvēku donoru piena bankās, pievienojot SARS-CoV-2 mātes piena paraugiem no diviem dažādiem donoriem, kuri nebija inficēti. Paraugus 30 minūtes karsēja līdz 62,5 ° C un pēc tam atdzesēja līdz 4 ° C. Pēc pasterizācijas infekcijas vīruss netika atklāts nevienā paraugā.

"Tas ir ļoti pozitīvs atzinums par donoru pienu, uz kuru paļaujas tik daudzi zīdaiņi, it īpaši tie, kas dzimuši priekšlaicīgi, tomēr, lai apstiprinātu šos rezultātus, ir vajadzīgi vairāk pētījumu ar lielāku paraugu skaitu," sacīja Chambers.

Pētnieki sacīja, ka turpmākajā darbā tiks aplūkots ne tikai tas, vai mātes pienā nav vīrusa, bet arī tas, vai tas satur aktīvus pretvīrusu komponentus. Piemēram, antivielas pret SARS-CoV-2, ko sievietes var radīt pēc vīrusa iedarbības un pēc tam ar mātes pienu pārnest zīdaiņiem, aizsargājot viņus no COVID-19.

 

AVOTS: Christina Chambers, Paul Krogstad, Kerri Bertrand, Deisy Contreras, Nicole H. Tobin, Lars Bode, Grace Aldrovandi. Evaluation for SARS-CoV-2 in Breast Milk From 18 Infected Women. JAMA, 2020

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus