PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

94 % pacientu ar ļaundabīgu audzēju ir laba atbildes reakcija uz Covid-19 vakcīnu

Doctus
94 % pacientu ar ļaundabīgu audzēju ir laba atbildes reakcija uz Covid-19 vakcīnu
Pixabay
Pēc abu Covid-19 devu saņemšanas vairāk nekā 9 no 10 vēža slimniekiem bija laba imūnā atbilde uz Covid-19 mRNS vakcīnām, bet augsta riska pacientu apakšgrupās šādu saistību neievēroja.

Pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem ir lielāks SARS-CoV-2 infekcijas slogs, slimības smagums, komplikācijas un mirstība nekā vispārējā populācijā. SARS-CoV-2 mRNS vakcīnas ir ļoti efektīvas vispārējā populācijā; tomēr ir maz datu par to efektivitāti pacientiem ar vēzi. Pētījumā tika novērtēti serokonversijas rādītāji un anti-SARS-CoV-2 olbaltumvielu antivielu titri pēc pirmās un otrās BNT162b2 un mRNS-1273 SARS-CoV-2 vakcīnas devas pacientiem ar vēzi ASV un Eiropā no janvāra līdz 2021. gada aprīlim. 131 pacienta vidū lielākā daļa (94%) sasniedza serokonversiju pēc divu vakcīnu devu saņemšanas. Serokonversijas rādītāji un antivielu titri pacientiem ar ļaundabīgu hematoloģisku audzēju bija ievērojami zemāki nekā pacientiem ar solidiem audzējiem. Nevienam no pacientiem, kuriem anamnēzē bija anti-CD-20 antivielas 6 mēnešus pirms vakcinācijas, antivielu atbildes reakcija neradās. Antivielu titrs bija visaugstākais klīniskās uzraudzības vai endokrīnās terapijas grupās un zemākais - citotoksiskās ķīmijterapijas vai monoklonālo antivielu grupās.

Galvenie secinājumi:

  • mRNS Covid-19 vakcīnas rada augstu serokonversiju pacientiem ar vēzi;
  • Otrā vakcīnas deva ir svarīga, lai palielinātu antivielu līmeni pacientiem ar ļaundabīgiem audzējiem;
  • Pacientiem ar hematoloģiskiem audzējiem retāk izdevās sasniegt imūno atbildi pēc vakcinācijas;
  • Nevienam pacientam, kas lietoja rituksimabu, antivielas neradās pat pēc pilnīgas vakcinācijas

AVOTS: Addeo A, Shah PK, Bordry N, et al. Immunogenicity of SARS-CoV-2 messenger RNA vaccines in patients with cancer. Cancer Cell, 2021