PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aspirīna lietošana vēl pirms diagnozes var mazināt mirstību no kolorektālā vēža

Doctus
Pētījumā atklāts, ka ilgstoša un regulāra aspirīna lietošana pirms kolorektālā vēža (KRV) diagnosticēšanas var būt saistīta ar zemāku KRV specifisko mirstību.

Līdz šim bija pierādījumi, ka aspirīna lietošana samazina KRV incidenci, bet nebija pietiekamu pētījumu, ka aspirīna un nesteroīdo pretiekaismua līdzekļu (NSPL) lietošana būtu saistīta ar KRV specifisko izdzīvotību.

Perspektīvā analīzē iekļāva sievietes un vīriešus no II Vēža profilakses pētījuma, kuriem pētījuma sākumā (1992. vai 1993.gadā) nebija vēža, visus šos dalībniekus novēroja līdz 2015.gadam. Detalizēta informācija par aspirīna un NSPL lietošanu tika iegūta no aptaujām, ko veica 1997.gadā un tad ik divus gadus. Pirms un pēc KRV diagnozes dati bija pieejami par attiecīgi 2686 un 1931 dalībnieku bez attālām metastāzēm, no tiem 512 un 251 nomira no KRV novērošanas laikā. Sekundārā analīzē analizēja saistību starp pirms diagnozes aspirīna lietošanu un vēža stadiju slimības diagnosticēšanas brīdī (attālas metastāzes vs. lokalizēts vai reģionāls vēzis).  

Ilgstoša, regulāra aspirīna lietošana (>= 15 reizes mēnesī) pirms diagnozes bija saistīta ar zemāku KRV specifisko mirstību (HR=0,69; 95 % TI [0,52 – 0,92]). Aspirīna regulāra lietošana pēc diagnozes apstiprināšanas nebija statistiski ticami saistīta ar KRV specifisko mirstības risku (HR=0,82; 95 % TI [0,62 – 1,09]), tomēr tiem dalībniekiem, kuri sāka lietot aspirīnu pēc diagnozes uzstādīšanas, bija zemāks KRV specifiskās mirstības risks, nekā tiem, kuri nelietoja aspirīnu ne pirms, ne pēc diagnozes uzstādīšanas (HR=0,60; 95 % TI [0,36 – 0,98]). Ilgstoša aspirīna lietošana pirms diagnozes uzstādīšanas bija saistīta ar zemāku iespējamību, ka vēzi atklās ar attālām metastāzēm (OR=0,73; 95 % TI [0,53 – 0,99]).

Pētnieki secina, ka ilgstoša aspirīna lietošana pirms kolorektālā vēža diagnozes apstiprināšanas ir saistīta ar zemāku kolorektālā vēža specifisko mirstību pēc diagnozes uzstādīšanas.

 

AVOTS: Figueiredo JC, Jacobs EJ, Newton CC, Guinter MA, Cance WG, Campbell PT. Associations of aspirin and non-aspirin non-steroidal anti-inflammatory drugs with colorectal cancer mortality after diagnosis. JNCI: The Journal of the National Cancer, 2021

Lasītākais Doctus.lv
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija multidisciplināras komandas skatījumā

Rekurenta nekomplicēta urīnceļu infekcija (UCI) visbiežāk ir jaunām, seksuāli aktīvām sievietēm, un lielāko šo infekciju daļu pārstāv cistīts. Pētījumi Eiropā un ASV liecina, ka viena no piecām pieaugušām sievietēm kādā savas dzīves posmā piedzīvo vismaz vienu UCI epizodi, kas pierāda, ka tā ir bieža slimība visā pasaulē. [1]

V. Plūme, H. Čerņevskis, E. Brūklene, I. Tikmere
Pacients pēc akūta koronārā sindroma. Mūsdienīga aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija

Aprūpe un kardioloģiskā rehabilitācija pēc akūta koronārā sindroma (AKS) ir ilgstoša un nepārtraukta, piesaista vairāku medicīnas profilu speciālistus, prasa no pacienta un viņa tuviniekiem motivāciju un līdzestību visa mūža garumā. Kardioloģiskā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kurā visa sekundārā profilakse ir vērsta uz kardioloģiska pacienta dzīvesveida maiņu un motivēšanu, līdzestību medikamentozai terapijai, veselības pratību un uzvedību. [23]

S. Hansone, I. Svikliņa, D. Rjutkinena